Škodovky, které chtěly vypadat jako Tatry? Zavzpomínejte na nádherné aerodynamické vozy od Škody

Eva Srpová Eva Srpová
7. 4. 2018 7:11
Ve 30. letech se Wikovem a především Tatrou inspirovaly prakticky všechny československé automobilky. Stavěla se aerodynamická auta, která chtěla vypadat jako kapka vody. Škoda nebyla výjimkou a představila model 935 Dynamic, své první aerodynamické auto. Bohužel zůstalo jen u prototypu. Škoda ale postavila také například aerodynamický autobus. Podívejte se do galerie.
Foto: Archiv Škoda Auto

Na pražském autosalonu se v dubnu v roce 1935 objevil unikátní prototyp od Škody, model 935 Dynamic. V té době totiž prakticky všechny československé automobilky začaly při vývoji nových modelů zohledňovat aerodynamiku a vyvíjet proudnicovou karoserii.

Prvním prototypem v Československu a jedním z prvních na světě byl prototyp Wikov 35 Kapka, prvním sériově vyráběným vozem s aerodynamickým tvarem byla Tatra 77 vyráběná od března 1934.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy