Byla auta před třiceti lety lepší než dnes? Novinky ze ženevského autosalonu 80. let napoví

Rychlé sedany mají v nabídce Mercedesu tradici. Jako například model 190 E 2.5-16 Evolution.
První generace Fiatu Panda byla extrémně úspěšná a její příběh se začal psát na ženevském autosalonu 1980. Celkem do roku 2003 vzniklo asi 4,5 milionu exemplářů tohoto vozu, který se nabízel i s pohonem všech kol.
V roce 1981 ukázalo Audi koncepční kupé Quartz s designem od Pininfariny, který zahrnoval čtveřici kulatých světel vpředu a naopak hranaté reflektory vzadu. Vůz vznikl jako dárek vydavatelům švýcarského magazínu Automobil Revue k 75. výročí od prvního vydání. Zajímavé je, že podobná je konceptu pozdější sériová Alfa Romeo GTV rovněž z pera studia Pininfarina.
Možná trochu ve stínu Countache, Diabla či Miury je v historii Lambogrhini dvoumístný model Jalpa s karosérií typu targa. Auto s 3.5litrovým osmiválcem se představilo v roce 1981 a vyrábělo se ještě dalších sedm let.
Stejně jako první, i druhá generace Volkswagen Scirocco měla v roce 1981 premiéru v Ženevě. Opět šlo o blízkého příbuzného rozšířenějšího dua Golf a Jetta a stejně jako u první generace měla na starosti výrobu karosárna Karmann. Jen design už nedělal Giugiaro, ale Herbert Schäfer. Produkce byla ukončena v roce 1992.
Foto: Výrobci
Jan Matoušek Jan Matoušek
11. 2. 2018 7:37
Osmdesátá léta v automobilovém průmyslu přinesla řadu důležitých novinek, na nichž v některých případech téměř závisela existence automobilky. Kromě obyčejných modelů to ale také byla doba řady zajímavých sportovních aut. Na některé novinky, které se do pamětí profesionálů i nadšenců vryly více či méně se podívejte do následující galerie. Jediným omezením je, že všechna tato vozidla měla premiéru na ženevském autosalonu.
 

Právě se děje

před 5 minutami

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály

V Sýrii je ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Ankara 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie proti kurdským oddílům, kteří do té doby věznice a tábory se zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS) zajišťovali. Od čtvrtka jsou boje na pět dní přerušeny.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

Další zprávy