Byla auta před třiceti lety lepší než dnes? Novinky ze ženevského autosalonu 80. let napoví

Rychlé sedany mají v nabídce Mercedesu tradici. Jako například model 190 E 2.5-16 Evolution.
První generace Fiatu Panda byla extrémně úspěšná a její příběh se začal psát na ženevském autosalonu 1980. Celkem do roku 2003 vzniklo asi 4,5 milionu exemplářů tohoto vozu, který se nabízel i s pohonem všech kol.
V roce 1981 ukázalo Audi koncepční kupé Quartz s designem od Pininfariny, který zahrnoval čtveřici kulatých světel vpředu a naopak hranaté reflektory vzadu. Vůz vznikl jako dárek vydavatelům švýcarského magazínu Automobil Revue k 75. výročí od prvního vydání. Zajímavé je, že podobná je konceptu pozdější sériová Alfa Romeo GTV rovněž z pera studia Pininfarina.
Možná trochu ve stínu Countache, Diabla či Miury je v historii Lambogrhini dvoumístný model Jalpa s karosérií typu targa. Auto s 3.5litrovým osmiválcem se představilo v roce 1981 a vyrábělo se ještě dalších sedm let.
Stejně jako první, i druhá generace Volkswagen Scirocco měla v roce 1981 premiéru v Ženevě. Opět šlo o blízkého příbuzného rozšířenějšího dua Golf a Jetta a stejně jako u první generace měla na starosti výrobu karosárna Karmann. Jen design už nedělal Giugiaro, ale Herbert Schäfer. Produkce byla ukončena v roce 1992.
Foto: Výrobci
Jan Matoušek Jan Matoušek
11. 2. 2018 7:37
Osmdesátá léta v automobilovém průmyslu přinesla řadu důležitých novinek, na nichž v některých případech téměř závisela existence automobilky. Kromě obyčejných modelů to ale také byla doba řady zajímavých sportovních aut. Na některé novinky, které se do pamětí profesionálů i nadšenců vryly více či méně se podívejte do následující galerie. Jediným omezením je, že všechna tato vozidla měla premiéru na ženevském autosalonu.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy