Řidičák na zkoušku a nový test. Jak se změní autoškoly

Radek Pecák Radek Pecák
18. 4. 2014 7:27
Zásadní změny v testování budoucích řidičů má přinést nový zákon, začne ale platit nejméně o rok později proti původním plánům.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Zpřísnění autoškol, které má mimo jiné zavést dvoustupňovou zkoušku žáků autoškol a vydávání řidičských průkazů „na zkoušku“, začne platit nejméně s ročním zpožděním oproti původnímu plánu.

Návrh věcného záměru zákona o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel zveřejnilo ministerstvo dopravy již v říjnu roku 2012. Kvůli častým personálním obměnám v čele úřadu a předčasnému rozpuštění Poslanecké sněmovny však začnou změny platit zřejmě až v průběhu roku 2016 – pokud se nyní nevyskytne další komplikace.

Současný systém vzdělávání řidičů přitom chtějí experti na bezpečnost silničního provozu změnit co nejdříve, aby se snížil vysoký počet vážných dopravních nehod zaviněných mladými a jinými začínajícími řidiči.

TEST: Prošli byste autoškolou? Vyzkoušejte se

S přípravou zákona, který mimo jiné zpřísňuje i státní dohled nad zkušebními komisaři, teď chce pohnout nový ministr Antonín Prachař. Podle legislativního plánu by měla záměr zákona projednat vláda do konce letošního srpna.

"Měl by být předložen bez zásadnějších změn oproti původní podobě," říká mluvčí ministerstva Martin Novák. Je ovšem podle něj otázkou, jaké úpravy pak přinese meziresortní připomínkové řízení a projednávání ve Sněmovně.

Jak dlouhá má být zkušební lhůta?

Návrh počítá se zavedením lhůty pro začínající řidiče – dostali by řidičský průkaz „na zkoušku“.

„Zkušební doba bude vyznačena ve standardním řidičském průkazu. Navíc takový řidič bude disponovat sníženým počtem dosažitelných bodů v systému bodového hodnocení,“ vysvětluje Karel Bezděkovský z oddělení agend řidičů ministerstva dopravy:

„Pokud se řidič osvědčí, není mu vysloven zákaz činnosti a podobně, získá po uplynutí lhůty řidičské oprávnění bez omezení. Naopak když se neosvědčí nebo se těsně přiblíží k maximálnímu množství možných bodů, zkušební lhůta se mu prodlouží a navíc bude muset absolvovat kurzy bezpečné jízdy,“ upřesňuje Bezděkovský.

Hlavní připravované změny v systému autoškol

- dvoustupňová zkouška uchazečů o řidičský průkaz

- v první fázi se má skládat zkouška z teorie a ovládání vozu na cvičišti

- teprve později budou žáci připuštěni k výcviku v provozu a poté ke zkoušce v provozu

- stát zajistí přísnější dohled nad zkušebními komisaři

- řidičský průkaz bude čerstvým absolventům vydáván na omezenou dobu

- nezkušení řidiči dostanou menší počet bodů v bodovém systému

To je ale stále poněkud mírnější systém, než jaký nyní funguje v sousedním Rakousku. „Zde se musí každý nový držitel řidičského oprávnění v rozmezí od tří do dvanácti měsíců dostavit na polygon k výcviku bezpečné jízdy,“ říká expert rakouského autoklubu ÖAMTC Vladimír Machatý.

„Navíc můžeme upozornit příslušné orgány, že daný řidič či řidička při úkolech na cvičišti své vozidlo dobře neovládá. Následně pak dostanou pozvánku ke zdokonalovacím kurzům do autoškoly,“ vysvětluje Machatý. Podle něj se to nestává často, nicméně jde o další způsob, jak vyřadit potenciálně nebezpečné jedince z běžného provozu.

Test vnímání rizik

České ministerstvo chce nastavit určité síto zavedením takzvaného testu vnímání rizik (Free hazard perception test), který by byl součástí první fáze zkoušky v autoškole.

„Test prověřuje, do jaké míry je žadatel o řidičské oprávnění připraven z hlediska odhadu rychlosti své i ostatních vozidel. To vše s ohledem na okolní dopravní prostředí, na snížené podmínky viditelnosti a zejména na způsob, rychlost a přiměřenost reakcí na vzniklé, potažmo simulované dopravní situace. Test může ve značném předstihu odhalit skrytou agresivitu budoucího řidiče, případně i nepřiměřenou opatrnost až strach ze samostatné jízdy v provozu,“ vysvětluje Bezděkovský. Jestliže jej žadatel třikrát po sobě nezvládne, musel by se podrobit dopravně-psychologickému vyšetření.

Podobný test se podle Machatého chystá zavádět i Rakousko. Dopravní psycholog Alois Hudeček si ale nemyslí, že by tento test mohl skutečně odhalit potenciální hazardéry za volantem. Dá se totiž podle něho celkem snadno natrénovat. Hudeček se přimlouvá za prodloužení zkušební doby pro začínající řidiče. „Pokud by totiž musel tři roky jezdit s vědomím, že o oprávnění může snadno přijít, byla by to hodně účinná vnitřní brzda,“ tvrdí.

Koalice je pro

V Poslanecké sněmovně je poměrně velká šance, že zákon o zásadní proměně autoškol projde. "Nemáme s tím žádný zásadní problém. Ministerský návrh se jeví jako poměrně dobrá cesta," potvrzuje online deníku Aktuálně.cz například dopravní expert Stanislav Huml z vládní ČSSD.

Podle něho se bude diskutovat vlastně jen o detailech, například délce zkušební lhůty nebo podmínkách, za jakých budou moci tito začínající řidiči v provozu jezdit (s omezenou maximální rychlostí a podobně).

"Já osobně bych byl ale ještě pro zavedení druhé zkoušky po získání řidičského průkazu," dodává Huml. Tu by podstoupili řidiči po nějaké době v praxi a museli by prokázat i to, jak jsou schopni zvládat kritické situace.

Pro jsou i zástupci autoškol. „Dobře promyšlená, koncepční změna by současný stav určitě zlepšila,“ říká Ondřej Horázný, předseda výkonné rady Asociace autoškol. Podotýká ale, že na přípravě zákona se pracovalo od roku 2010. „Mezitím byl několikrát novelizován zákon o autoškolách a zákon o silničním provozu a došlo například k zpřísnění podmínek pro činnost zkušebních komisařů. Určitě by bylo vhodné nejprve vyhodnotit tyto dopady, protože častá změna právní úpravy neposiluje jistotu těch, kterých se dotýká,“ dodává.

Stížnosti asociací autoškol či dopravních psychologů, že s nimi ministerstvo dopravy při přípravě zákona nyní nespolupracuje, jsou však podle mluvčího ministerstva neoprávněné. „Nebylo prostě co konzultovat, návrh se zatím nezměnil,“ konstatuje Novák.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ve věku 89 let zemřel divadelní teoretik a učitel Jan Císař

Ve věku 89 let ve středu zemřel divadelní teoretik, kritik, historik a pedagog Jan Císař. Na svém facebooku o tom informovala Divadelní fakulta Akademie múzických umění, se kterou byl spjat sedm desítek let. Poté, co na škole počátkem 50. let vystudoval divadelní vědu, začal brzy působit na DAMU jako pedagog, krátce byl i jejím děkanem. Vedl některá regionální divadla, byl dramaturgem Národního divadla a dlouhá léta se věnoval amatérské scéně.

Jan Císař se narodil 28. ledna 1932 v Hradci Králové. V roce 1951 odmaturoval na gymnáziu a po absolutoriu na DAMU a skončení aspirantury odešel do Vesnického divadla, kde do roku 1960 působil jako dramaturg. Učit začal externě - estetiku a dějiny českého divadla, což byl předmět, kterému vedle dramaturgie a teorie divadla zůstal věrný až do podzimu 2019.

V dalších letech pracoval v redakci časopisu Divadlo a v roce 1963 se stal šéfredaktorem Divadelních novin, které se za jeho vedení rozšířily na Divadelní a filmové noviny. Své články věnované teorii divadla a divadelní kritice začal publikovat i jinde.

V letech normalizace se Jan Císař začal také intenzivně věnovat významné části českého divadla, divadlu amatérskému, jehož se stal všeobecně uznávaným patronem. "Působení profesora Jana Císaře v českém divadle bylo mnohostranně záslužné. V mnoha ohledech představoval kontinuitu české divadelní kultury a také kontinuitu českého vysokého divadelního školství. A představoval také nejlepší vzdělanecké tradice této kontinuity, které se tu i v těžkých dobách přece jen aspoň v dosahu jeho působení udržovaly a i dnes udržují," uvádí vedení fakulty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy