Ukázněnější, přesto zranitelnější a nebezpečnější. Řidičů seniorů v Česku přibývá

Jan Matoušek Jan Matoušek
29. 10. 2020 6:02
Senioři ve věku od 65 let jsou druhou nejrozšířenější skupinou obyvatel v České republice. Řada z nich také dodnes vlastní řidičské oprávnění skupiny B, celkově se pak právě senioři řadí mezi nejohroženější skupinu obyvatel v silničním provozu. Podívejte se na statistiky.
Foto: Autodrom Most

Podle Českého statistického úřadu žilo v České republice ke konci minulého roku 10,69 milionu obyvatel. Z tohoto počtu bylo 2,13 milionu lidí ve věku 65 let a výše. To znamená, že starší lidé tvoří 19,9 procenta české populace. Ještě v roce 2000 byl přitom podíl starších lidí na celkové populaci 13,8 procenta. A existuje předpoklad, že tento podíl ještě naroste.

Podle odhadů by do konce letošního roku mělo být v české populaci 20,5 procenta lidí starších 65 let a do roku 2030 by tento podíl měl narůst na 23,9 procenta.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy