Tesla a Čína v prodejích elektromobilů válcují ostatní. Česká republika jen paběrkuje

Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 3. 2019 6:04
Elektřina je budoucností dopravy. To je zřejmé například z plánů jednotlivých automobilek, kterými se prezentovali mimo jiné i na autosalonu v Ženevě. Také zákazníci si na elektromobily začínají zvykat, protože jejich prodeje (kumulativně s plug-in hybridy, které na elektřinu ujedou nějakou část trasy) každým rokem rostou. Loni se po celém světě prodalo 2,1 milionu elektromobilů či plug-in hybridů. To je meziroční nárůst o výrazných 64 procent. Podrobná data o největších trzích i nejoblíbenějších modelech najdete v galerii.
Foto: Škoda Auto

Podle dat serveru EV Volumes se v loňském roce prodalo celosvětově 2,1 milionu (osobních a lehkých užitkových) automobilů, které umí jezdit na elektřinu. To zahrnuje jak čisté elektromobily, tak i plug-in hybridy, tedy hybridní vozy, které akumulátor nenabíjí pouze rekuperací, ale také z běžné elektrické sítě. Větší kapacita baterií takovým autům umožňuje ujet i několik desítek kilometrů čistě na elektrický pohon.

Oproti roku 2017 to znamená nárůst o 64 procent, přičemž z koláče globálního trhu s novými auty ukrajují elektromobily a plug-in hybridy 2,2 procenta.

Zajímá-li vás poměr mezi elektromobily a plug-in hybridy, pak je 69 procent z 2,1 milionu pro elektrická a 31 procent pro plug-in hybridní auta. Na prodejích druhé jmenované kategorie se však podepsal evropský přechod na měření emisí podle metodiky WLTP, čímž některé modely na nějaký čas zcela vypadly z nabídky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy