Tesla a Čína v prodejích elektromobilů válcují ostatní. Česká republika jen paběrkuje

Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 3. 2019 6:04
Elektřina je budoucností dopravy. To je zřejmé například z plánů jednotlivých automobilek, kterými se prezentovali mimo jiné i na autosalonu v Ženevě. Také zákazníci si na elektromobily začínají zvykat, protože jejich prodeje (kumulativně s plug-in hybridy, které na elektřinu ujedou nějakou část trasy) každým rokem rostou. Loni se po celém světě prodalo 2,1 milionu elektromobilů či plug-in hybridů. To je meziroční nárůst o výrazných 64 procent. Podrobná data o největších trzích i nejoblíbenějších modelech najdete v galerii.
Foto: Škoda Auto

Podle dat serveru EV Volumes se v loňském roce prodalo celosvětově 2,1 milionu (osobních a lehkých užitkových) automobilů, které umí jezdit na elektřinu. To zahrnuje jak čisté elektromobily, tak i plug-in hybridy, tedy hybridní vozy, které akumulátor nenabíjí pouze rekuperací, ale také z běžné elektrické sítě. Větší kapacita baterií takovým autům umožňuje ujet i několik desítek kilometrů čistě na elektrický pohon.

Oproti roku 2017 to znamená nárůst o 64 procent, přičemž z koláče globálního trhu s novými auty ukrajují elektromobily a plug-in hybridy 2,2 procenta.

Zajímá-li vás poměr mezi elektromobily a plug-in hybridy, pak je 69 procent z 2,1 milionu pro elektrická a 31 procent pro plug-in hybridní auta. Na prodejích druhé jmenované kategorie se však podepsal evropský přechod na měření emisí podle metodiky WLTP, čímž některé modely na nějaký čas zcela vypadly z nabídky.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy