Před 40 lety začala běžným autům velet aerodynamika. O kolik jsme dnes dál?

Martin Frei Martin Frei
20. 4. 2022 6:03
Na pařížském autosalonu se v roce 1982 odehrály dvě premiéry, které významně ovlivnily vývoj osobních aut. Zatímco do té doby aerodynamika promlouvala do designu jen u pár výstředních značek, s Audi 100 a Fordem Sierra zasáhla samotný střed trhu. Některé zákazníky to tehdy téměř vyděsilo, ale dnes patří oba vozy ke klasice a brzy je následovaly další.
Foto: Audi

Proudění, které stojí energii

Odpor vzduchu je odvěký nepřítel pohybu. Rekreačnímu cyklistovi ve vzpřímené poloze nedovolí překonat rychlost kolem 25 km/h, v aerodynamických tunelech dnes správný postoj trénují i sjezdoví lyžaři.
U osobního auta jde do tuhého kolem sedmdesátky, kdy odpor vzduchu začne hrát větší roli než tření pneumatik a hmotnost. Čím rychleji jedeme, tím větší díl energie požírá. Při sto třicítce na rovné dálnici padnou na rozrážení vzduchu dvě třetiny energie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Musk prodal akcie automobilky Tesla za 6,9 miliardy dolarů

Nejbohatší člověk světa Elon Musk prodal akcie automobilky Tesla v hodnotě 6,9 miliardy dolarů. Vyplývá to z výkazů pro Americkou komisi pro kontrolu cenných papírů. Agentura Reuters k tomu napsala, že s vidinou právní bitvy se společností Twitter ohledně dohody o jejím převzetí chce Musk zabránit rozprodeji akcií Tesly.

Musk přitom letos v dubnu řekl, že neplánuje další prodej svého podílu Tesly. Stalo se to poté, co prodal akcie v hodnotě 8,6 miliardy dolarů.

Právní experti ovšem tvrdí, že pokud šéf Tesly a společnosti SpaceX prohraje svoji při s Twitterem a bude nucen ho koupit nebo zaplatit vysokou pokutu, je možné, že bude muset prodat další akcie společnosti vyrábějící elektromobily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy