Před 40 lety začala běžným autům velet aerodynamika. O kolik jsme dnes dál?

Martin Frei Martin Frei
20. 4. 2022 6:03
Na pařížském autosalonu se v roce 1982 odehrály dvě premiéry, které významně ovlivnily vývoj osobních aut. Zatímco do té doby aerodynamika promlouvala do designu jen u pár výstředních značek, s Audi 100 a Fordem Sierra zasáhla samotný střed trhu. Některé zákazníky to tehdy téměř vyděsilo, ale dnes patří oba vozy ke klasice a brzy je následovaly další.
Foto: Deutsches Technikmuseum

1921: Rumpler Tropfenwagen, Cd 0.28

Ve dvacátých letech se aerodynamiky chopili konstruktéři, kteří přišli po první světové válce z letectví. Nejznámější z nich byl Edmund Rumpler. Jeho Tropfenwagen (kapkový vůz) z roku 1921 dosáhl činitele odporu 0,28, čímž běžná rodinná auta předběhl o sto let. Problém čelní plochy obešel mimořádně úzkou stavbou s řidičem téměř uprostřed.
Cena, již za to Tropfenwagen zaplatil, byla zjevná. Kukuč podivné ryby na kolech zákazníky odradil, i když v podlouhlém proskleném interiéru bylo docela dost místa. První ukázka, že aerodynamika se snadno neslučuje s obecným vkusem a praktičností.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Cena daňově nejvýhodnější stravenky kvůli inflaci vzroste o 30 korun

Cena daňově nejvýhodnější stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele od soboty kvůli vysoké inflace vzroste o 30 korun na 180 korun. Běžně ministerstvo práce a sociální věcí (MPSV) upravuje hodnotu stravného na pracovních cestách, od které se výše nejvýhodnější stravenky odvozuje, jednou ročně, a to od ledna. Letos na začátku roku cena meziročně stoupla o 13 korun na 150 korun. Šlo o největší meziroční skok za posledních deset let. O změně vyhlášky dnes v tiskové zprávě informovala společnost Sodexo Benefity.

Zákoník práce ministerstvu práce ukládá, aby stravné upravilo v mimořádném termínu, jakmile se podle údajů Českého statistického úřadu ceny ve veřejném stravování zvýší či sníží alespoň o pětinu proti dni účinnost poslední vyhlášky. V červnu ceny ve veřejném stravování podle Sodexo Benefity stouply o 20,19 procenta.

Horní hodnota stravného na pracovních cestách bude od soboty místo 118 korun nově 142 korun. Hranice pro tzv. stravovací paušál, který je od ledna loňského roku alternativou ke stravenkám, se zvedne o 16,8 Kč na 99,4 koruny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy