Před 30 lety se dostala Škoda Favorit k prvním zákazníkům. Stála jako dnes Superb

Eva Srpová Eva Srpová
30. 8. 2018 6:02
Škoda Favorit se sice představila veřejnosti na zářijovém Strojírenském veletrhu v Brně v roce 1988, ale první auta dorazila k zákazníkům v srpnu roku následujícího, tedy přesně před třiceti lety. Při přepočtu cen na průměrné platy tehdy a dnes vychází, že Favorit byl stejně drahý jako dnes vlajková loď automobilky, model Superb, případně jako SUV Kodiaq.
Foto: Archiv Škoda Auto

Favorit představoval zlom v éře mladoboleslavských aut. Byl to právě tento model, který přesvědčil Volkswagen, aby Škodu koupil.

Vůz vznikl za rekordně krátkou dobu a premiéru měl 16. září 1987 na 29. Strojírenském veletrhu v Brně. Jenže než se vozy dostaly k prvním natěšeným zákazníkům, uběhl skoro rok. První auta byla dodána v srpnu 1988, tedy před třiceti lety.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy