Před 30 lety se dostala Škoda Favorit k prvním zákazníkům. Stála jako dnes Superb

Eva Srpová Eva Srpová
30. 8. 2018 6:02
Škoda Favorit se sice představila veřejnosti na zářijovém Strojírenském veletrhu v Brně v roce 1988, ale první auta dorazila k zákazníkům v srpnu roku následujícího, tedy přesně před třiceti lety. Při přepočtu cen na průměrné platy tehdy a dnes vychází, že Favorit byl stejně drahý jako dnes vlajková loď automobilky, model Superb, případně jako SUV Kodiaq.
Foto: Archiv Škoda Auto

Favorit představoval zlom v éře mladoboleslavských aut. Byl to právě tento model, který přesvědčil Volkswagen, aby Škodu koupil.

Vůz vznikl za rekordně krátkou dobu a premiéru měl 16. září 1987 na 29. Strojírenském veletrhu v Brně. Jenže než se vozy dostaly k prvním natěšeným zákazníkům, uběhl skoro rok. První auta byla dodána v srpnu 1988, tedy před třiceti lety.

 

Právě se děje

před 15 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 25 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 50 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy