Jednostopá senzace, která nestárne. Slavné skútry Vespa na jedinečných fotkách

Jednostopá senzace, která nestárne. Slavné skútry Vespa na jedinečných fotkách
Vespy vznikaly v továrně v italské Pontedeře. Zde snímek milionté vyrobené Vespy v roce 1956.
Jak se ochránit před nepřízní počasí? K dispozici byly i takové doplňky, díky kterým měl jezdec zůstat v suchu.
Ukázka dobové reklamy. Vespa měla poměrně malá kola a tuhou zadní nápravu, kryt motoru zase chránil nohy cestujících, aby se neušpinili při projetí kaluží.
Enrico se zasadil i o to, že po celém světě vznikaly kluby majitelů a fanoušků. Zde, dne 10. října 1959, se v Mnichově potkali členové různých evropských klubů.
Foto: Vespa Museum
Dan Poláček Eva Srpová Dan Poláček, Eva Srpová
23. 4. 2021 6:01
Nejslavnější skútr na světě? Na to je jen jediná odpověď, italská Vespa. Po válce měla motorizovat Itálii a stát se levným dopravním prostředkem, který rozhýbe ekonomiku. Ale Vespa, tedy italsky vosa, toho dokázala mnohem, mnohem víc. Milují ji lidé bez ohledu na věk, pohlaví nebo sociální příslušnost a proslavil ji i film. A dnes uběhlo už 75 let od jejího vzniku. Podívejte se na unikátní fotky.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy