Nová mapa: Česko má 360 kilometrů silnic smrti. Podívejte se

Radek Pecák Radek Pecák
11. 11. 2014 15:30
Pro řidiče jsou nejvíce rizikové silnice s nepřehlednými horizonty a křižovatky s odbočování doleva. Nejnebezpečnější je silnice číslo 43.
Riziková mapa EuroRap. Pro zvětšení mapu rozklikněte a následně klikněte na lupu vpravo nahoře.
Riziková mapa EuroRap. Pro zvětšení mapu rozklikněte a následně klikněte na lupu vpravo nahoře. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Každý dvacátý kilometr českých silnic první třídy a dálnic je nebezpečný. Z celkem 6500 kilometrů, které se nacházejí na území České republiky, je pro řidiče skutečně nebezpečných 25 úseků, které v souhrnu měří 360 kilometrů. Nejrizikovější je silnice číslo 43 v úseku od polských hranic u obce Králíky.

Ukazuje to riziková mapa EuroRap, kterou v rámci Evropského programu hodnocení bezpečnosti silnic ve spolupráci s ústředním automotoklubem ÚAMK vypracovala společnost AF-Cityplan. Mapa vychází z porovnání počtu dopravních nehod s těžkými a smrtelnými zraněními s intenzitou dopravy na daném úseku a jde o průměr z posledních tří let. Současná mapa tedy vychází z údajů z let 2011 až 2013.

Největší procento rizikových silnic se nachází ve Středočeském, Libereckém, Zlínském, Moravskoslezském a Pardubickém kraji. Rizikové úseky se často nacházejí také v příhraničních oblastech republiky.

"Mnohé z těchto silnic stále nejsou ve stavu, kdy by po nich bylo bezpečné jezdit rychlostí devadesát kilometrů v hodině. A motoristé přitom předpokládají, že pokud jsou na silnici první třídy, tak by tato rychlost měla být pro ně bezpečná," vysvětluje jednatel AF-Cityplan Jiří Landa.

Silnicí s nejvyšší mírou rizika byla letos vyhodnocena komunikace číslo 43, konkrétně v úseku dlouhém 9,5 kilometru od polských hranic u obce Králíky. Také druhé místo patří silnici číslo 43. Tentokrát jde o úsek kolem Lanškrouna v Pardubickém kraji dlouhý zhruba třicet kilometrů, který se táhne od hranic Olomouckého kraje po křižovatku se silnicí 1/35. Mezi vysoce rizikové silnice patří také známá "motorkářská" cesta z Mělníku směrem na Českou Lípu i spojovací silnice číslo 16 z Řevničova do Slaného.

Dálnice naopak v kritickém stavu nejsou, na nich mapa ukazuje nízké nebo středně nízké riziko, tedy dva nejméně rizikové stupně bezpečnosti.

Pozor na horizonty

Nejnebezpečnějšími místy na silnicích jsou nepřehledné horizonty a křižovatky, na nichž se odbočuje doleva a není zde vybudován odbočovací pruh.

"K tomu, aby se silnice stala bezpečnou, je nutno oddělit oba směry od sebe svodidly, vyloučit z této silnice zranitelné účastníky, tedy chodce a cyklisty, odstranit nebezpečné pevné prvky a zřídit mimoúrovňové křižovatky. Pak se tato silnice stane rázem až pětkrát bezpečnější než předtím," vysvětluje Landa, podle kterého nyní riziko na silnicích klesá hlavně kvůli bezpečnějším vozidlům a také díky lepšímu fungování záchranných složek.

(Pokud máte problém se zobrazením mapy v úvodu tohoto textu, pak pokračujte na web ÚAMK, kde je mapa v původní velikosti.)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy