Nová auta v letošním prvním čtvrtletí podražila, luxusní SUV v průměru o 50 tisíc

ČTK ČTK
17. 4. 2019 15:49
Nové osobní vozy na českém trhu v prvním čtvrtletí meziročně zdražily podle výbavy o 3,9 až 4,5 procenta. V kategorii SUV jsou vrcholné varianty nyní v průměru o 49 000 Kč dražší.
Současné Audi A6 začíná na ceně o více než 300 tisíc vyšší než jeho minulá generace. Auta obecně zdražují, příčinou však bývá i to, že často mají mnohem bohatší výbavu než dříve.
Současné Audi A6 začíná na ceně o více než 300 tisíc vyšší než jeho minulá generace. Auta obecně zdražují, příčinou však bývá i to, že často mají mnohem bohatší výbavu než dříve. | Foto: Matěj Skalický, redaktor Českého rozhlasu

Nabídka aut s benzinovým i naftovým motorem je stále poznamenaná loňským zavedením homologačních testů WLTP, kvůli kterým automobilky výrazně omezily množství prodávaných variant aut. Vyplývá to z údajů poradenské firmy EY.

V porovnání s počátkem minulého roku cena vozidel v základní výbavě vzrostla o 4,5 procenta, což představuje rozdíl 16 800 Kč. Nejdražší nabídky modelů zdražily o 3,9 procenta v porovnání s loňským obdobím, což v praxi znamená rozdíl 32 400 Kč.

Proti předchozímu roku se změnily ceny poloviny vozidel. Zdražilo 63 procent nejlevnějších variant a mezi nejlépe vybavenými modely vzrostla cena u 71 procent. Příčinou je často i to, že výbava je bohatší než dříve.

"Rozšíření nabídky se citelně dotýká především dražších výbavových stupňů. Ceny vrcholných, a tudíž dražších úrovní výbavy nerostly tak rychle jako v předchozím čtvrtletí. V minulém období způsobilo toto navýšení cen rozšíření nabídky modelů luxusních značek, které po úvodní omezené nabídce rozšířily seznam dostupných variant," uvedl partner EY Petr Knap.

Dřívější poklesy nabídky vyvolané WLTP se podle něj již vrátily do původních čísel z počátku loňského roku. Proti předchozímu čtvrtletí trh zaznamenal nárůst nabídky aut s benzínovým motorem o 3,3 procenta, respektive naftových o 9,8 procenta. V meziročním srovnání je však celková nabídka stále užší, a to o 11 procent u zážehových a 14,5 procenta u vznětových aut.

U nejrozšířenější značky Škoda si v uplynulém období drtivá většina sledovaných vozů držela cenu. Zahraniční značky se zaměřily na nabídku vozů a motorizací. Značka Dacia opět zařadila dieselové agregáty pro model Sandero a Logan, což se projevilo navýšením ceny nejdražšího provedení.

Zdražil i nejvíce vybavený Duster o 10 000 Kč, cena Dokkeru poskočila o 22 000 Kč. Volkswagen vyřadil z ceníku nejlevnější 1.5 TSI u modelu Passat a zájemcům o benzínové motory nechal pouze přeplňovaný dvoulitr o výkonu 200 kW.

Ze stejného důvodu zdražil i Tiguan, který se však na rozdíl od Passatu nabízí i se slabší a dostupnější variantou 2.0 TSI. Naopak například Golf a Touran zůstaly u cen ze začátku letošního roku.

Rozšíření nabídky se dočkal i model Tucson od značky Hyundai, stejně jako nová generace Audi A6. Ta, na rozdíl od aktuálního provedení Audi Q7, během prvního čtvrtletí dostala pod kapotu i zážehové motory. Pozoruhodný je růst pořizovací ceny nejlevnější varianty právě u Audi A6 - minulá generace byla v základním provedení o 328 000 Kč levnější.

Zdražení základního provedení se dočkalo i BMW X5. Cena nové generace začíná o 275 600 Kč výše než základ minulé generace před rokem.

Nutno ale připomenout, že v mnoha případech se cena aut zvedla hlavně proto, že vozy mají mnohem bohatší základní výbavu než dříve a rozšířila se především nabídka bezpečnostních asistentů.

Nová homologační pravidla WLTP platí od loňského podzimu. Zkoumají vozy v podmínkách, které se víc blíží běžnému provozu. Vyžádala si ale dvojnásobně dlouhou dobu testování a třikrát vyšší počet testů nutných k získání certifikace.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy