Nepozorný řidič je na českých silnicích největší hrozbou. Startuje kampaň proti mobilům za volantem

Jan Matoušek Jan Matoušek
2. 5. 2018 14:31
Dvě třetiny řidičů za volantem používají mobil a více než třetina za jízdy píše textové zprávy. Právě nepozornost může až za pětinu všech dopravních nehod. Snížit toto číslo chce nová kampaň České asociace pojišťoven a BESIP s názvem #nepozornostzabíjí. Ta vyšla na necelých 40 milionů korun a objeví se nejen na internetu, ale i v rádiích a televizích.
Nepozornost zabíjí. Startuje kampaň proti mobilům za volantem | Video: Česká asociace pojišťoven

Třetím nejčastějším přestupkem českých řidičů je po nedodržení rychlosti a nepřipoutání se používání mobilu či jiného záznamového zařízení v průběhu jízdy. To je přitom zakázané od roku 2002. Nevěnování se řízení tak ročně způsobí až 10 tisíc nehod s celkovou škodou přes 550 milionů korun. Výrazně snížit toto číslo chce nová kampaň #nepozornostzabíjí, za kterou stojí Česká asociace pojišťoven a spolupracovaly na ní BESIP i policie.

"Motivem kampaně je přinutit řidiče, kteří nemyslí tolik na sebe a používají za jízdy mobilní telefon, aby mysleli na své blízké," popsal výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. "Dokonce i v momentě, kdy k nehodě dojde, se člověk dokáže snadněji vyrovnat s újmou, která se stala jemu. Obtížněji se ovšem vyrovnáme s tím, že jsme svým chováním ublížili lidem, na kterých nám záleží," doplnil Matoušek. Dále také uvedl, že téměř 70 procent lidí se za volantem chová stejně bez ohledu na to, jestli s nimi v autě někdo cestuje, či nikoliv. 

Podle průzkumů agentury STEM/MARK až dvě třetiny řidičů používají za volantem mobilní telefon a více než třetina aktivně posílá SMS nebo zprávy přes další chatovací služby. Šestina řidičů pak během jízdy fotí nebo točí videa. "Největším postrachem našich silnic je nepozorný řidič," uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

"Při rychlosti 90 km/h ujede auto za sekundu 25 metrů. Psaní krátké zprávy zabere zhruba pět sekund, při 90 km/h tak auto ujede 125 metrů. A to je vzdálenost větší než jedno fotbalové hřiště," upozornil vedoucí BESIP Tomáš Neřold.

Loni právě kvůli nevěnování se řízení zemřelo na českých silnicích 65 osob. Pokuta za používání mobilu je přitom v porovnání s dalšími evropskými státy nízká - na místě zaplatí řidič nejvýše tisíc korun a ztratí dva body, ve správním řízení se pokuta pohybuje mezi 1500 a 2500 korunami. Nejvíce se platí ve Švýcarsku, v přepočtu až 6500 korun.

Motivu kampaně, která odstartuje v polovině května, odpovídá vizuální zpracování jednak televizních i rozhlasových spotů a jednak on-line bannerů. Jejich tvorba bude dohromady stát necelých 40 milionů korun, které pochází z Fondu zábran škod. Do něj pojišťovny odvádí tři procenta z povinného ručení.

Autor článku a výkonný ředitel České asociace pojišťoven se jmenují stejně, jedná se však pouze o shodu jmen (pozn. red.).

 

Právě se děje

před 1 minutou

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 minutou

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy