Nejprodávanější auta na světě v roce 2020. Některá neznáte, jiná se vyrábí v Česku

Toyota RAV4 se dostala mezi nejprodávanější auta světa.
17. Toyota Yaris - 378 918 kusů. Loni prošla malá Toyota, která se letos začne vyrábět také ve středočeském Kolíně, generační výměnou. Změnil se vzhled i výbava, sázka na hybridy ale zůstala. Do prodeje brzy zamíří odvozené SUV Yaris Cross.
16. Tesla Model 3 - 397 780 kusů. Nejvýše posazený čistý elektromobil nese logo automobilky Tesla, přičemž Model 3 je oblíbený jak v USA, tak i v Evropě. Navíc by se měl ještě letos začít vyrábět i v nové Gigafactory v Berlíně.
15. Volkswagen Polo - 426 565 kusů. Nejvýše posazeným malým autem v tomto žebříčku je Volkswagen Polo. Oblíbený není tento model přitom zdaleka jen v Evropě, nabízí se třeba také v Číně nebo Latinské Americe.
14. Honda Accord - 435 269 kusů. Kdysi se jméno Accord úspěšně prodávalo i v Evropě, aktuálně jde ale o model oblíbený především v Severní Americe a Číně. V prodeji je momentálně už desátá generace sedanu střední třídy.
Foto: Toyota
Jan Matoušek Jan Matoušek
12. 2. 2021 6:02
Nejprodávanějším novým autem roku 2020 je v Evropě Volkswagen Golf. Nejprodávanějším novým autem roku 2020 je v Česku Škoda Octavia. Které modely ale vládnou celosvětovému žebříčku? Vzhledem ke skutečnosti, že největší automobilkou se loni stala Toyota, asi nepřekvapí, že na prvním místě zůstává stále Corolla. Jaká další auta se však umístila mezi nejprodávanějšími modely, najdete v galerii.

9,528 milionu automobilů prodala v loňském roce japonská Toyota. Přestože meziročně to znamenalo propad o více než jedenáct procent, stále to stačilo na první místo. Druhý koncern Volkswagen, kam spadá i Škoda Auto, si totiž pohoršil o více než patnáct procent na 9,305 milionu prodaných automobilů.

Vzhledem k těmto číslům se tak vlastně ani nelze divit tomu, že pozici nejprodávanějšího nového osobního auta na světě opět udržela Toyota Corolla. Tentokrát za 1,13 milionu prodaných kusů, což je o necelých devět procent méně než v loňském roce. Vyplývá to alespoň z dat analytické společnosti Focus2move, která prodeje nových aut v Evropě i na světě monitoruje dlouhodobě.

Také na dalších čelných příčkách lze najít automobily Toyota, výrazně však do pořadí v nejlepší desítce promlouvají rovněž velké americké pick-upy, které často suplují klasická osobní auta a SUV. Nejprodávanějším modelem od evropské automobilky je Volkswagen Tiguan.

Na přehled 17 nejprodávanějších modelů na světě podle dat Focus2move se podívejte do galerie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

ČNB upozornila na aktivity dvou firem, investice u nich nejsou chráněné

Česká národní banka (ČNB) upozornila na aktivity společností Capital Star LTD a Jotul Capital Limited, které nabízejí obchodování s akciemi, komoditami a nástroji peněžního trhu. Ani jedna ze společností nemá povolení k poskytování finančních ani investičních služeb v Česku. Případná investice tak není ze zákona pojištěná ani jinak chráněná, informovala dnes ČNB.

ČNB také upozornila, že společnost Capital Star LTD se neoprávněně prezentuje jako subjekt s povolením k činnosti vydaným centrální bankou. Dokument je podle ČNB podvržený a v prezentované podobě nikdy nebyl vydán. Podle ČNB tato společnost nemá ani povolení ze strany kyperského dohledového orgánu, přestože to o sobě na svých internetových stránkách tvrdí.

ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává také dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Katar se dohodl s Německem na dodávkách LNG od roku 2026, nejméně na 15 let

Německo se dohodlo se státní katarskou energetickou společností QatarEnergy na dodávkách až dvou milionů tun zkapalněného zemního plynu (LNG) ročně, a to od roku 2026 po dobu nejméně 15 let. Dnes to podle agentury DPA oznámil katarský státní ministr pro energetiku a zároveň generální ředitel QatarEnergy Saad Kaabí. Německý ministr hospodářství Robert Habeck, který v březnu v Kataru o dodávkách energetických surovin jednal, dohodu uvítal.

"Je to konkrétní ukázka (…) našich závazků vůči Německu," řekl Kaabí s tím, že pro Německo je to první dlouhodobá dohoda o dodávky LNG z Kataru. Katar je jedním z největších vývozců LNG, který prozatím z této blízkovýchodní země proudí především do Asie. Habeck k tomu podle agentury Reuters uvedl, že by nic nenamítal ani proti dvacetileté či delší smlouvě, zároveň ale poukázal na dlouhodobé klimatické cíle Německa. Německo chce do roku 2045 dosáhnout klimatické neutrality.

Německo má o zkapalněný zemní plyn z Kataru velký zájem, chce tak posílit svou energetickou bezpečnost poté, co dodávky plynu z Ruska prakticky ustaly. Kvůli dodávkám LNG navštívil Katar nejen Habeck, ale také spolkový kancléř Olaf Scholz.

Kvůli dovozu LNG Německo začalo na pobřeží Severního a Baltského moře budovat terminály, aby tuto surovinu mohlo vůbec přijímat. Očekává se, že první terminály začnou fungovat v prosince a na začátku ledna.

LNG z Kataru bude do Německa podle Kaabího proudit přes plovoucí terminál v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku, který si pronajala německá vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novým generálním ředitelem Lesů ČR bude Dalibor Šafařík

Novým generálním ředitelem Lesů ČR bude dosavadní ekonomický ředitel firmy Dalibor Šafařík. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Šéf státního podniku, který spravuje téměř polovinu lesů v zemi, vzešel z výběrového řízení.

Nekula řekl, že Šafařík je špičkový odborník a manažer s dlouholetými zkušenostmi z lesnické i akademické sféry. Věří, že pod jeho vedením budou Lesy ČR v nejlepších rukou.

Posledního ředitele firmy Josefa Vojáčka odvolal loni v prosinci Marian Jurečka (KDU-ČSL), který tehdy dočasně vedl ministerstvo zemědělství. Vedením Lesů ČR dočasně pověřil Jiřího Grodu z Lesní správy Vítkov na Opavsku, kterému dnes Nekula poděkoval za odvedenou práci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy