Nejprodávanější auta v Evropě za rok 2020. Škoda Octavia kraluje v pěti zemích

Škoda Octavia je nejoblíbenějším autem v několika evropských státech.
Německo: 2 917 678 prodaných aut (-19,1 procenta). Nejprodávanějším modelem v Německu je Volkswagen Golf (136 324 kusů), následují Volkswagen Passat a Volkswagen Tiguan.
Francie: 1 650 118 prodaných aut (-25,5 procenta). Nejprodávanějším modelem ve Francii je Peugeot 208 (92 796 kusů), následují Renault Clio a Peugeot 2008.
Velká Británie: 1 631 064 prodaných aut (-29,4 procenta). Nejprodávanějším modelem ve Velké Británii je Ford Fiesta (49 174 kusů), následují Vauxhall (Opel) Corsa a Volkswagen Golf.
Itálie: 1 381 496 prodaných aut (-27,9 procenta). Nejprodávanějším modelem v Itálii je Fiat Panda (110 465 kusů), následují Lancia Ypsilon, pro kterou jde o jediný trh, na němž se prodává, a Fiat 500X.
Foto: Škoda Auto
Jan Matoušek Jan Matoušek
29. 1. 2021 6:02
Za rok 2020 se podle Evropského sdružení automobilových výrobců prodalo v Evropě včetně Velké Británie 11,96 milionu nových aut - o 24,3 procenta méně než za rok 2019. Propadly se také jednotlivé trhy, v mnoha případech i o více než 20 procent. Jaká auta ale byla v Evropě nejoblíbenější? Do galerie se podívejte na přehled 23 evropských trhů. Pěti z nich dominovala Škoda Octavia.

Škoda Octavia je nejprodávanějším novým autem v Česku, Chorvatsku, Polsku, Rakousku a ve Švýcarsku (žádný jiný model v tomto přehledu nezískal tolik dílčích vítězství). V řadě dalších zemí se dostala alespoň mezi trojici nejprodávanějších modelů. Není to ovšem jediná škodovka dominující prodejům v některé z evropských zemí. Na Slovensku se nejprodávanějším modelem stala Škoda Fabia.

Jinak je nicméně trend jasný - i mezi nejoblíbenější auta začínají pronikat elektromobily. Tradičně v Norsku, kvůli štědré podpoře státu, je na prvním místě Audi e-tron, hned ve dvou zemích v přehledu se mezi tři nejprodávanější nová auta dokázal dostat Volkswagen ID.3, loňská novinka. V Nizozemsku potom trhu vládne Kia Niro, prodávaná jako hybrid, plug-in hybrid i elektromobil.

Za zmínku ještě stojí, že Dacia je nejoblíbenějším modelem nejen v Rumunsku, kde kraluje Logan, ale i ve Španělsku, kde se na prvním místě umístilo Sandero. Mimochodem z 11,96 milionu aut v celé Evropě se jich 9,9 milionu prodalo v Evropské unii.

Žebříček nejprodávanějších aut na 23 trzích v Evropě (22 největších, kde se prodalo alespoň 50 tisíc aut, a Chorvatsko) vychází z dat Evropského sdružení automobilových výrobců (ACEA) a německého magazínu Auto Motor und Sport. Některé trhy, které magazín nezmiňuje, byly doplněny z dat analytické společnosti Focus2move, případně z dat národních automobilových asociací.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy