Nejbezpečnější auta roku: Exceluje Tesla, prémiová auta mají nejlepší hodnocení

Nejbezpečnější auta roku: Exceluje Tesla, prémiová auta mají nejlepší hodnocení
Do kategorie velkých rodinných vozů Euro NCAP řadí BMW řady 3, které získalo téměř identicky skvělé výsledky jako...
... Tesla Model 3. Ta si navíc odnesla i nejlepší výsledky v kategorii elektromobilů.
V kategorii velkých SUV excelovala Tesla Model X...
... následovaná Seatem Tarraco.
Foto: Martin Přibyl
Eva Srpová Eva Srpová
14. 1. 2020 6:04
Nezávislá organizace Euro NCAP tradičně každý rok zveřejňuje seznam aut, která si v nárazových testech vedla nejlépe. Sestavuje tak list nejbezpečnějších vozů, které přišly na trh a ve své automobilové kategorii dosáhly celkově nejvyššího hodnocení.

Vloni testem prošlo 55 aut a 41 z nich získalo celkově nejlepší, tedy pětihvězdičkové hodnocení. Historicky byl tedy rok 2019 obdobím, kdy nová auta získávala maximální počet hvězd s výraznou poměrovou převahou.

Vozy jsou hodnoceny ve čtyřech kategoriích: Za bezpečnost dospělé posádky a také dětské posádky vzadu, za ochranu chodců a za nabídku a účinnost bezpečnostních asistentů. Ačkoli testy jsou vždy stejné, porovnávat miniauta s velkými SUV přece jen nejde, proto ve výročním hodnocení nejlepších aut Euro NCAP zveřejňuje vítěze za jednotlivé automobilové kategorie.

Mezi minivozy excelovala nová generace Renaultu Clio spolu s Audi A1. Další kategorie má Euro NCAP podle vlastní terminologie a z pohledu českého zákazníka je rozřazení aut trochu neobvyklé. V kategorii malých rodinných aut vítězí Mercedes-Benz CLA následovaný Mazdou 3, mezi velkými rodinnými vozy si nejlépe vedla Tesla Model 3 spolu s BMW řady 3, v těsném závěsu za ním skončila Škoda Octavia s velmi dobrými výsledky v testech.

V kategorii velkých off-roadů (ano, tak tuto kategorii Euro NCAP klasifikuje, byť o drsné off-roady nejde, spíše SUV) nejvíce zabodovala Tesla Model X následovaná Seatem Tarraco, mezi menší off-roady a MPV organizace řadí Subaru Forester, které získalo nejlepší výsledky, těsně následované Mazdou CX-30 a Volkswagenem T-Cross.

Zmiňované CLA dokonce získalo přes 90 % ve třech sledovaných kategoriích ze čtyř (ochrana posádky, dětí i chodců) a organizace připomíná, že všechna testovaná auta značky Mercedes-Benz v loňském roce vynikala excelentními výsledky za bezpečnostní technologie ve standardní výbavě vozu.

Od roku 2018 organizace Euro NCAP zavedla samostatnou kategorii pro elektromobily a hybridy, kterých se rok od roku objevuje na trhu více, v ní za loňský rok nejlépe dopadla Tesla Model 3.

Velké změny v plánu
Protože auta jsou stavěna s ohledem na zvyšování bezpečnosti a výrobci je navrhují tak, aby prošla testem Euro NCAP co nejsnadněji a s nejlepšími výsledky, organizace se rozhodla zpřísnit průběh testu. Od letošního roku se proto nebude bourat jen čelem do stojící překážky, ale nasimuluje se náraz do protijedoucího auta v rychlosti 50 km/h. Více jsme o tom psali zde.

Nová zkouška klade na karoserii i zádržné systémy podstatně vyšší nároky, než tomu bylo doposud. Pro tento typ nárazu bude nutné vyvinout nové deformační struktury, což znamená zásadní zásah přímo do platformy vozidla. Bourat se bude nejen zepředu, ale i zezadu, aby se prověřila správná funkce hlavových opěrek a ochrana krční páteře. Novinkou bude rovněž zkouška bočního nárazu z pravé strany.

Jak dopadnou nová auta v modernizovaných přísnějších testech, se tedy brzy dozvíme s prvními zveřejněnými výsledky v roce 2020. Ostatně i proto některé automobilky horečnatě dokončovaly vývoj nových modelů před koncem roku 2019, aby tyto prošly testy ještě předtím, než Euro NCAP přejde na přísnější metodiku. Domácí Škoda Octavia patřila mezi ně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy