Octavia vyniká, Citigo přišlo o pět hvězdiček. Euro NCAP rozbilo Škody i auta z Číny

Jan Matoušek Jan Matoušek
25. 12. 2019 6:35
Ještě než se v příštím roce opět o něco zpřísní pravidla nárazových testů organizace Euro NCAP, otestovala tato organizace ve dvou sériích hned 22 nových automobilů. Z českého pohledu se proti bariéře rozjely dvě škodovky - nová Octavia a městské Citigo. To si přitom nevedlo úplně ukázkově, stejně ale dopadl třeba Jeep Renegade.
Nová generace Škody Octavia si od nezávislého sdružení Euro NCAP, které provádí nárazové zkoušky, vysloužila za bezpečnost plných pět hvězdiček. | Video: Euro NCAP

Škoda Octavia - 5*

Ochrana dospělých - 92 %
Ochrana dětí - 88 %
Ochrana chodců - 73 %
Asistenční systémy - 79 %
Celkově - 5*

Škoda Octavia čtvrté generace v nárazových testech Euro NCAP nezaváhala a odvezla si maximální pětihvězdičkové ohodnocení. Mladoboleslavský bestseller nadprůměrně chrání dospělou posádku při čelním i bočním nárazu a například fungování autonomního nouzového brzdění v nízkých rychlostech si vysloužilo maximální počet bodů. Také ochrana dětí je s 88 procenty nadprůměrná a v letošních testech patří k nejlepším.

Při ochraně chodců organizace Octavii vytkla až příliš tuhé sloupky předního okna, naproti tomu nárazník poskytuje dobrou (v hantýrce Euro NCAP tedy nejlepší) ochranu nohám chodců. Jen druhé nejvyšší hodnocení si však připsala detekce chodců autonomního nouzového brzdění. Detekce cyklistů přitom dostala nejvyšší možné ohodnocení. Také asistenční systémy fungovaly dobře, pouze omezovač rychlosti si vysloužil jen průměrné hodnocení (mimo jiné i proto, že je ho třeba manuálně nastavit). Celkově si však Octavia, stejně jako její předchůdce, připsala pět hvězdiček.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy