Česko zná své auto roku 2020. Škoda je až třetí, historicky poprvé vyhrálo BMW

Česko zná své auto roku 2020. Škoda je až třetí, historicky poprvé vyhrálo BMW
Na šestém místě skončil malý off-road Suzuki Jimny.
Již jeho účast ve finále je překvapením. Je to bezesporu výjimečně schopný miniaturní terénní automobil, avšak ze své podstaty je určen pro specifickou skupinu zákazníků.
Pátá příčka patří Peugeotu 208.
Novinka mezi malými auty je zajímavá tím, že ji můžete pořídit s benzinovým, naftovým i elektrickým motorem.
Foto: Martin Přibyl, Výrobci
Eva Srpová Martin Přibyl Eva Srpová, Martin Přibyl
8. 1. 2020 12:19
Svaz dovozců automobilů oznámil vítěze tradiční ankety Auto roku 2020 v České republice. Ta se pořádá už od roku 1994. Do letošního ročníku se probojovalo šest aut, ačkoli tradičně je finále pětičlenné. Dva automobily však získaly stejný počet bodů, a proto postoupily oba. V abecedním pořadí o první místo soupeřily BMW řady 3, Kia Xceed, Mazda CX-30, Peugeot 208, Suzuki Jimny a Škoda Kamiq.

Ve druhém kole hlasování motorističtí novináři vozům přisuzovali body v několika kategoriích: jízda, užitná hodnota, design, technika a ekonomika. Podle celkového počtu bodů se poté seřadili vítězové. Na konečné pořadí šesti finalistů se podívejte do galerie.

Auto roku v ČR za posledních 11 let

2009: Škoda Superb
2010: Škoda Yeti
2011: Mercedes-Benz SLS AMG
2012: Ford Focus
2013: Volkswagen Golf
2014: Mazda 6
2015: Škoda Superb
2016: Škoda Fabia
2017: Škoda Kodiaq
2018: Škoda Karoq
2019: Ford Focus

 

Právě se děje

před 8 minutami

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší počet za posledních pět let. Zatím nejvíc bylo těchto profesionálních pěstounů v roce 2017, a to 900. Vyplývá to z výkazů ministerstva práce. Podle organizací na podporu ohrožených dětí a rodin jsou odměny pěstounů nízké. Přechodný pěstoun si měsíčně vydělá 20 000 korun hrubého. Minimální mzda nyní dosahuje 15 200 korun. Průměrná mzda v prvním čtvrtletí podle statistiků činila 35 285 korun.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí za vysoký počet dětí v ústavech. Podle Asociace Dítě a rodina je ČR jednou z posledních zemí Evropy, kde je možné malé děti do zařízení posílat. Sněmovna by mohla rozhodovat o uzákonění zákazu děti do tří let do ústavní péče dávat. Odpůrci návrhu argumentují mimo jiné tím, že je málo pěstounů a o děti by se po omezení takzvaných kojeneckých ústavů neměl kdo postarat. Podle organizací roli hraje výše odměn, které se devět let neměnily. Také o přidání by měla dolní komora hlasovat. Vládní předloha počítá s navýšením o 2000 na 22.000 korun měsíčně. Poslanci navrhují víc.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Slovenský nejvyšší soud zrušil loňský rozsudek, který zprostil obžaloby podnikatele Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou

Kočner čelí obvinění, že objednal vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Alena Zsuzsová podle žalobce čin zprostředkovala. Soud naopak potvrdil rozsudek, kterým byl soudem první instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě obou mladých lidí, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele. Informaci přinesl deník SME.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy