Auto už není pojízdná rakev. Jak moc se zlepšila bezpečnost za posledních dvacet let?

Jan Matoušek Jan Matoušek
21. 8. 2019 6:02
Bezpečnost je spolu s hospodárností a ekologií provozu v současnosti jednou z nejvyšších priorit téměř všech automobilek. Jestliže ještě v 90. letech bylo běžné, že i zcela nové auto dostalo v nárazových testech jen jedinou hvězdičku z pěti možných, v dnešní době je maximální hodnocení očekávaným standardem. K takovému skoku přispěly nejen konkurence a zájem o bezpečnost, ale i nejrůznější nařízení evropských orgánů. V galerii se můžete přesvědčit, jak moc se za dvě desetiletí zlepšila pasivní i aktivní bezpečnost nových automobilů.
Foto: Euro NCAP

Evropská bezpečnost v čase

Jak moc se za posledních dvacet let změnila bezpečnost nových aut v Evropě, nejlépe dokazují nárazové testy Euro NCAP.

Hodnocení Euro NCAP bylo ustanoveno v prosinci 1996, jeho základy ale byly položeny mnohem dříve. Na zavedení bezpečnostních standardů nových aut spolupracovala řada evropských zemí již v 70. letech, začátkem 90. let se po řadě výzkumů povedlo stanovit první standardy nárazových testů. Ty měly měřit bezpečí posádky při několika typech nárazu, stejně tak jako bezpečnost chodců při střetu s vozidlem.

Další posun v oblasti hodnocení bezpečnosti nových aut přišel v červnu 1994, kdy britské ministerstvo dopravy začalo zvažovat zavedení hodnocení NCAP (New car assessment programme - v překladu program na hodnocení nových aut), založené na standardech z počátku 90. let. O hodnocení bezpečnosti se postupně začalo zajímat více států, což vedlo v prosinci 1996 k zavedení hodnocení Euro NCAP.

Poprvé se hodnocení NCAP objevilo už na konci 70. let v Severní Americe a stála za ním americká agentura zabývající se bezpečností na dálnicích (NHTSA). I toto hodnocení ovlivnilo evropskou obdobu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy