Nafukovací helma-airbag pro cyklisty v akci. Ve švýcarském crash testu úplně propadla

Martin Přibyl Martin Přibyl
1. 4. 2019 16:08
Jet do práce na kole je trendy, dorazit tam ale s rozcuchaným účesem, když jste si na hlavu narazili cyklistickou helmu, to už tak skvělé není. V roce 2005 tak dvojice švédských studentek přišla s nápadem nahradit klasickou helmu nafukovacím airbagem. Finální produkt označený Hövding se na trh dostal v roce 2011 v podobě jakéhosi nákrčníku, který se při nárazu nafoukne a obklopí prakticky celou cyklistovu hlavu (nechá mu jen volný průzor vpředu). Od roku 2015 je na trhu jeho druhá generace.
Crash-Test Hövding 2.0 Airbag | Video: TCS Schweiz-Suisse-Svizzero

Airbag nahrazující přilbu má pochopitelně své mouchy. Předně je nutné ho pravidelně nabíjet, aby systém fungoval, a pak se také musí před každou jízdou aktivovat a následně vypnout. To proto, že i na samotných stránkách výrobce jsou informace od uživatelů o tom, jak se airbag nafoukl, když zakopli a spadli na zem.

A nutno podotknout: když se Hövding nafoukne, musíte si koupit nový. Podobně jako airbag v autě je na jedno použití.

Švédská firma se však chlubí výbornými výsledky testů ze Stanford University z roku 2016, která označila Hövding jako téměř perfektní ochranu hlavy. Oproti klasickým helmám má prý výrazně lepší tuhost a je tlustší. Díky tomu by měla nabídnout až osmkrát lepší ochranu hlavy než klasické helmy.

Crash-test, který provedl švýcarský autoklub TCS, ale ukazuje zásadní nedostatek návrhu. Švýcaři poslali figurínu cyklisty proti boku zaparkovaného SUV. Hövding tehdy do určité míry zafungoval jen v případě, že jízdní kolo narazilo do blatníku auta. Airbag se stihl nafouknout, obličej jezdce ale i tak opřel o kapotu vozu.

Jakmile však kolo narazilo do předních dveří, výsledek byl ještě horší. Hlava cyklisty vletěla do tuhého rámu karoserie ještě předtím, než se vak zcela rozvinul. "Klasická cyklistická helma by v takovém případě poskytla výrazně lepší ochranu," píše TCS v tiskové zprávě. Švýcaři sice zkoušeli druhou generaci Hövdingu, potvrdili však starší test verze 1.0.

Francouzský magazín Que Chosir v něm v roce 2014 poukázal na vyšší reakční dobu cyklistického airbagu. Zatímco u vaků pro motorkáře je požadováno nafouknutí do 200 ms, Hövding 1.0 potřeboval téměř dvakrát tolik.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy