Prokázáno v testu: Opilý cyklista je na tom stejně jako řidič. Stačí jen půl promile

Martin Přibyl Martin Přibyl
18. 1. 2019 14:45
Čeští zákonodárci se snaží, aby cyklisté mohli sednout na kolo s 0,5 promile alkoholu v krvi, což odpovídá dvěma desítkám. Nedávný test rakouského autoklubu ÖAMTC ale ukazuje, že cyklisté i koloběžkaři dělají pod vlivem stejné chyby jako řidiči.
Střízliví i opilí dobrovolníci museli na kole, koloběžce i v autě absolvovat speciální trasu.
Střízliví i opilí dobrovolníci museli na kole, koloběžce i v autě absolvovat speciální trasu. | Foto: ÖAMTC

Aby zjistili, jak alkohol ovlivňuje odhad vlastních schopností i vlastní řízení, vzali Rakušané šestnáct dobrovolníků a na testovacím polygonu v Teesdorfu pro ně uspořádali jízdní test: v autě, na kole a elektrické koloběžce.

Osm žen a osm mužů se nejprve muselo seznámit se svými dopravními prostředky a speciální vytyčenou trasou s překážkami. Následně absolvovali další kola pod vlivem alkoholu. Nejprve ho měli v krvi průměrně 0,43 promile, podruhé 0,8 promile.

Odborníci z autoklubu zaznamenávali jízdní data pomocí senzorů, které byly na kole, koloběžce i v autě nainstalovány. Množství alkoholu měřili rakouští policisté pomocí běžně používaných přístrojů. Pro hodnocení odhadu vlastních schopností museli dobrovolníci vyplnit speciální dotazníky.

Výsledky snahu českých politiků o toleranci alkoholu na kole zrovna nepodporují. "Naše závěry jasně ukazují na to, že stačí půl promile alkoholu v krvi a bezpečnost se jízdy zhoršuje u všech tří dopravních prostředků," komentuje test dopravní psycholožka Marion Seidenbergerová.

Dobrovolníci byli s přibývajícím alkoholem v krvi uvolněnější, ale také hůře odhadovali svoje dovednosti a vůbec i to, jak moc jsou opilí - tedy kolik promile v sobě mají. Objektivní údaje pak ukazují, že i s povoleným množstvím alkoholu (v Rakousku smí řidiči sednout za volant s 0,5 promile, cyklisté na kolo s 0,8 promile) byli "testeři" rychlejší, ale také méně přesní a méně jistí.

"Již s půl promile alkoholu jsme zaznamenali více jízdních chyb než při úvodní seznamovací jízdě za střízliva," popisuje průběh testu Seidenbergerová. Výraznější zhoršení pak podle ní přišlo s dosažením 0,8 promile. 

Reakce přestaly být bezpečné, přesnost a smysl pro rovnováhu se zhoršily. Nejhorší byly ale výsledky při brzdění. "Správně zabrzdit, to je ten nejdůležitější jízdní manévr s ohledem na bezpečnost. Opilí ale brzdí příliš pozdě a slabě," říká Seidenbergerová.

"Výsledky našeho testu ukazují, že kolo nebo koloběžka nejsou pro lidi pod vlivem alkoholu alternativou k autu. Riziko zranění sebe sama nebo někoho cizího s množstvím alkoholu v krvi roste ve všech případech," uzavírá Seidenbergerová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy