Prokázáno v testu: Opilý cyklista je na tom stejně jako řidič. Stačí jen půl promile

Martin Přibyl Martin Přibyl
18. 1. 2019 14:45
Čeští zákonodárci se snaží, aby cyklisté mohli sednout na kolo s 0,5 promile alkoholu v krvi, což odpovídá dvěma desítkám. Nedávný test rakouského autoklubu ÖAMTC ale ukazuje, že cyklisté i koloběžkaři dělají pod vlivem stejné chyby jako řidiči.
Střízliví i opilí dobrovolníci museli na kole, koloběžce i v autě absolvovat speciální trasu.
Střízliví i opilí dobrovolníci museli na kole, koloběžce i v autě absolvovat speciální trasu. | Foto: ÖAMTC

Aby zjistili, jak alkohol ovlivňuje odhad vlastních schopností i vlastní řízení, vzali Rakušané šestnáct dobrovolníků a na testovacím polygonu v Teesdorfu pro ně uspořádali jízdní test: v autě, na kole a elektrické koloběžce.

Osm žen a osm mužů se nejprve muselo seznámit se svými dopravními prostředky a speciální vytyčenou trasou s překážkami. Následně absolvovali další kola pod vlivem alkoholu. Nejprve ho měli v krvi průměrně 0,43 promile, podruhé 0,8 promile.

Odborníci z autoklubu zaznamenávali jízdní data pomocí senzorů, které byly na kole, koloběžce i v autě nainstalovány. Množství alkoholu měřili rakouští policisté pomocí běžně používaných přístrojů. Pro hodnocení odhadu vlastních schopností museli dobrovolníci vyplnit speciální dotazníky.

Výsledky snahu českých politiků o toleranci alkoholu na kole zrovna nepodporují. "Naše závěry jasně ukazují na to, že stačí půl promile alkoholu v krvi a bezpečnost se jízdy zhoršuje u všech tří dopravních prostředků," komentuje test dopravní psycholožka Marion Seidenbergerová.

Dobrovolníci byli s přibývajícím alkoholem v krvi uvolněnější, ale také hůře odhadovali svoje dovednosti a vůbec i to, jak moc jsou opilí - tedy kolik promile v sobě mají. Objektivní údaje pak ukazují, že i s povoleným množstvím alkoholu (v Rakousku smí řidiči sednout za volant s 0,5 promile, cyklisté na kolo s 0,8 promile) byli "testeři" rychlejší, ale také méně přesní a méně jistí.

"Již s půl promile alkoholu jsme zaznamenali více jízdních chyb než při úvodní seznamovací jízdě za střízliva," popisuje průběh testu Seidenbergerová. Výraznější zhoršení pak podle ní přišlo s dosažením 0,8 promile. 

Reakce přestaly být bezpečné, přesnost a smysl pro rovnováhu se zhoršily. Nejhorší byly ale výsledky při brzdění. "Správně zabrzdit, to je ten nejdůležitější jízdní manévr s ohledem na bezpečnost. Opilí ale brzdí příliš pozdě a slabě," říká Seidenbergerová.

"Výsledky našeho testu ukazují, že kolo nebo koloběžka nejsou pro lidi pod vlivem alkoholu alternativou k autu. Riziko zranění sebe sama nebo někoho cizího s množstvím alkoholu v krvi roste ve všech případech," uzavírá Seidenbergerová.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy