Nebezpeční řidiči dodávek: Za volantem telefonují 35 minut denně, 50 % bez handsfree

Martin Přibyl Martin Přibyl
18. 3. 2019 12:57
Život šoféra dodávky je spojen s řízením stejně jako s telefonováním. Kolik času ale stráví řidiči rozvážkových služeb obvoláváním adresátů, kdy k nim dorazí zásilka? Průzkum, který si zadalo britské zastoupení Volkswagenu, ukazuje, že v průměru stráví šofér na telefonu 35 minut denně, u deseti procent toto číslo ale roste ke dvěma hodinám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

A samotná doba, kdy se kvůli telefonování nemůže řidič dodávky zcela věnovat řízení, není jediným problémem. 23 procent dotázaných přiznalo, že v autě nemá handsfree, další třetina ho pak sice má, ale nepoužívá ho. Najdou se tedy pravděpodobně tací, kteří stráví denně dvě hodiny telefonováním a celou dobu drží v jedné ruce mobil a ve druhé volant. 

Kromě toho, že bezpečnosti silničního provozu podobným chováním nepřispějí, v Anglii jim za telefonování za volantem hrozí nemalá pokuta. Postih dosahuje 200 liber (tedy necelých šest tisíc korun), a na řidičské konto navíc může přibýt šest trestných bodů.

V Česku hrozí řidiči zatím tisíc korun na místě, patnáct set až dva tisíce ve správním řízení. K tomu dostane dva trestné body. Ministerstvo dopravy ale chce postih zpřísnit: pokuta by se měla zvýšit na dva a půl až pět tisíc, počet bodů na čtyři.

Volkswagen si v Británii nechal průzkum vypracovat i proto, aby zdůraznil, že všechny jeho dodávky jsou již v základu vybaveny Bluetooth k připojení mobilního telefonu. V Česku to bohužel neplatí, například základní verze VW Caddy je dodávána jen s přípravou na rádio, za vestavěné s HF sadou se u nás připlácí od 11 tisíc korun včetně DPH. 

"Důvodem tohoto nastavení je v prvé řadě tlak na co nejnižší cenu vozu," vysvětluje Lenka Vaňková z českého zastoupení divize Volkswagen Užitkové vozy. Bez Bluetooth a rádia v základní výbavě se totiž prodává např. i konkurenční Citroën Berlingo. 

Téměř tři čtvrtiny zákazníků ale vůz s handsfree objednává stejně. "V loňském roce si telefonní rozhraní do svého vozu zvolilo u Caddy skříňového vozu a kombi 73 procent zákazníků, u Transporteru v podobě skříňového vozu nebo podvozků 74 procent zákazníků," doplňuje Vaňková. V případě velkého Crafteru nebo pick-upu Amarok pak VW Bluetooth dodává standardně.

Jen samotná přítomnost handsfree v autě tedy nestačí. Nutné je rovněž to, aby použití bezdrátové sady po svých šoférech vyžadovali i správci firemních flotil a řádně je v tomto směru proškolili. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy