Řídíte s klíči nebo ID kartou na krku? To neděláte dobře, varuje britská policie

Martin Přibyl Martin Přibyl
26. 3. 2019 12:30
To, že špatně upevněné předměty mohou v autě způsobit těžká zranění, není žádná novinka. Při havárii snadno naberou vysokou rychlost, a mohou dokonce zabít. Nebezpečí ale číhá i v drobnostech, které byste dost možná nečekali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Policejní oddělení v devonském Knightsbridge proto varuje před řízením s klíči nebo třeba vstupní kartou na šňůrce na krku. Jakmile dojde k havárii a ze středu volantu vystřelí airbag, může se stát, že předmět na šňůrce velkou silou zarazí do hrudníku nebo břicha řidiče.

Strážníci podle svých slov zaznamenali poslední dobou dva takové případy. V jednom případě řidič skončil s plící propíchnutou ID kartou, v druhém případě došlo k proražení střeva poté, co airbag zarazil šoférovi do břicha klíče.

Britský deník Sunday Times upozorňuje na to, že opomínané nebezpečí číhá i jinde. Připomíná případ z loňského září, kdy ve Španělsku zemřelo při nehodě tříleté dítě. Byť bylo bezpečně připoutané v dětské sedačce upevněné úchyty Isofix, tablet, s nímž si za jízdy hrálo, ho po nárazu udeřil do obličeje tak velkou silou, že způsobil smrtelná zranění.

Odborníci však upozorňují na to, že v případě tabletu se jedná o ojedinělé případy a že bezpečnosti silničního provozu více prospějí děti, které mají zajištěnu zábavu a nerozptylují řidiče. Lepší jsou v tomto případě ale rozhodně obrazovky uchycené pevně na opěradlech předních sedadel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy