Podle Volva lze zvýšit bezpečnost na silnicích, automobilky se stanou Velkým bratrem

Martin Přibyl Martin Přibyl
Aktualizováno 21. 3. 2019 20:31
Automobilka Volvo včera představila novou technologii, která má zvýšit bezpečnost na silnicích. Jedná se o systém, jenž podle chování řidiče pozná, jestli je opilý nebo jestli se vůbec plně věnuje řízení. V případě potřeby pak auto sám zastaví.
Volvo S60 (ilustrační foto).
Volvo S60 (ilustrační foto). | Foto: Volvo

Švédská automobilka před necelými třemi týdny oznámila, že příští rok omezí plošně u všech svých aut maximální rychlost na 180 kilometrů za hodinu. S tím, že by ráda rovněž využila inteligentní omezovač rychlosti k tomu, aby šoféři nemohli jezdit příliš rychle například okolo škol nebo nemocnic.

Volvo při té příležitosti také slíbilo, že v dohledné době představí řešení, které by podle něj mělo omezit množství nehod vyplývajících z řízení pod vlivem alkoholu, drog nebo únavy. Švédové by také chtěli, aby jejich auta zamezila i haváriím, za něž nese odpovědnost řidič, který se dostatečně nevěnoval řízení.

Šoféři pod vlivem alkoholu přitom jen v Česku způsobí ročně na 4500 nehod. V USA měli opilí a zfetovaní na svědomí 30 procent smrtelných havárií. "Naším cílem je snížit množství takových nehod, ne jen minimalizovat jejich následky," říká šéfvývojář Volva Henrik Green.

Nová generace velkých Volv, která se na trhu objeví počátkem 20. let tohoto století (první bude SUV XC90), bude proto vybavena speciálním systémem kombinujícím čidla a kamery uvnitř vozu. Auto by díky němu mělo samo rozpoznat, že se řidič chová "nestandardně", a případně zasáhnout.

Pokud tedy vůz zjistí, že řidič šněruje jízdní pruh, extrémně pomalu reaguje, dlouhou dobu se nedotkl volantu nebo má zavřené oči, nejprve omezí rychlost, následně informuje prostřednictvím systému Volvo On Call asistenční službu, a v tom nejhorším případě dokonce samo zpomalí a na krajnici se odstaví.

Něco podobného dnes vozy zvládají jen v případě, že řidič nereaguje na pokyny k převzetí řízení. Při detekci ospalosti se současná auta snaží šoféra převážně probudit hláškami na displeji a pípáním.

Systém také funguje jinak než alkoholový zámek, který se má instalovat do nových vozů v Evropě od roku 2021. U něj musí před nastartováním řidič povinně dýchnout do alkoholtesteru. 

Server Automotive News Europe cituje šéfa Volva Håkana Samuelssona. Ten novinářům řekl, že "vývoj nových technologií znamená, že automobilky mohou převzít roli Velkého bratra, aby zajistily bezpečnost na silnicích". K rozvoji podobných řešení dochází v souvislosti s vývojem autonomního řízení.

Švédové by chtěli otevřít diskusi o tom, jestli mají výrobci aut právo, nebo dokonce morální povinnost instalovat do vozů technologie, které změní řidičovo chování. Příkladem má být právě zmíněné zavedení rychlostních limitů nebo nově představený asistenční systém.

Volvo má dlouhodobý cíl, aby v roce 2020 v jeho vozech žádný člověk nezemřel a nedocházelo ani k závažným zraněním. 

Novinkou pro rok 2021 je rovněž speciální klíček zvaný Care Key. Ten například umožní rodičům omezit rychlost auta, když ho půjčí dětem. Něco podobného již nějakou dobu nabízí Ford. Volvo také otevírá svoji databázi zaznamenaných nehod i dalším automobilkám a společnostem, aby z ní mohly čerpat při vývoji svých aut. 

 

Právě se děje

před 37 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 49 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy