Nabourali jste? Na prohlídku auta pojišťovnou nemusíte čekat, nahradí ji videohovor

Martin Přibyl Martin Přibyl
27. 4. 2020 11:27
Generali Česká pojišťovna jako první firma svého druhu v Česku nahradila klasické fyzické prohlídky aut poškozených při havárii na dálku pomocí videopřenosu. Zákazník se s likvidátorem spojí pomocí speciálního videohovoru. Kamerou v mobilu zabírá poškozená místa, pracovník pojišťovny následně obratem vypracuje záznam o škodách.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Celý proces by měl být velice jednoduchý, stačí k němu vlastně jen chytrý mobilní telefon s připojením k internetu, zapotřebí není ani nějaká speciální aplikace. Technici pojišťovny nejprve použití vysvětlí a během videohovoru majitele vozidla prohlídkou vozu vedou a vytváří fotodokumentaci škody.

Po ukončení prohlídky se vypracuje záznam, který zákazník obdrží e-mailem hned po skončení videohovoru. Řešení dokáže nahradit klasickou osobní prohlídku a odpadá tím nutnost osobního setkání.

Firma přiznává, že celé řešení přináší na trh kvůli koronaviru, používat ho chce ale i po odeznění pandemie. Kromě aut se tímto způsobem budou likvidovat i škody na majetku. "Naším cílem je přinášet klientům taková opatření, která jim usnadní řešení pojistné události a také ji významně zrychlí. Videoprohlídky jsou toho jasným důkazem, nasadit do provozu jsme je navíc dokázali během necelých dvou týdnů," vysvětluje provozní ředitel Generali České pojišťovny Jiří Doubravský.

Videoprohlídky nelze nasadit zcela plošně, jejich použití musí posoudit likvidátor při nahlášení škody. Předně se nepoužívá tehdy, když prohlídku provádí sám smluvní servis pojišťovny, což ve vybraných případech může. Využít ji tedy mohou například lidé, kteří opravu auta řeší tzv. rozpočtem. Škodu si tedy na základě odhadu technika nechají vyčíslit a opravu si zajistí po vlastní ose.

Podle mluvčího Generali České pojišťovny počet "rozpočtářů" historicky klesá, jedná se ale o řešení, které má stále svůj okruh zájemců. "Pro řešení pojistné události u aut formou rozpočtu si rozhodují především ti klienti, kteří mají starší vozidla, a samozřejmě ti, kteří jsou schopni si opravu auta zařídit primárně po vlastní ose, je to pro ně například pohodlnější a rychlejší. U některých produktů je to pak jediná možnost řešení škody. Konkrétně u havarijního pojištění pro starší vozidla," uvedl na dotaz Aktuálně.cz.

Příčinou popularity oprav havarovaných aut ve smluvních servisech pojišťovny je podle Marka i to, že v případě, že s tím zákazník při sjednání smlouvy souhlasí dopředu, dostává slevu na pojistném.

Videoprohlídky jsou také určeny pro jednodušší škody, ať už rozsahem, nebo způsobem poškození. Redakce Aktuálně.cz ví například o případu luxusního BMW, které po nárazu na obrubník vypadalo jen tak, že má poškozené zavěšení kola, ve skutečnosti ale náraz odnesl i drahý světlomet, u něhož se poškodila jemná mechanika.

"V takovém případě by zcela jistě bylo nutné vozidlo prohlédnout osobně naším mobilním technikem. Už jen proto, aby nedocházelo k nutnosti prohlídku například opakovat. Kolegové z likvidace by v tomto případě videoprohlídku klientovi nenabídli," říká Marek. Likvidátoři podle něj škody na autech řeší denně a dokážou tak odhadnout rozsah poškození.

Ti, kteří si s moderní technikou nerozumí, nemusejí zoufat, osobní prohlídky z pojišťovnické praxe nezmizí. "Videoprohlídky jsou novinkou, pro začátek bude určena menšímu počtu uživatelů, kteří s ní budou souhlasit, budou ji chtít využít a nebude jim to činit technické ani jiné potíže," říká Marek.

Počet kontrol pomocí videohovorů se ale postupně bude navyšovat, kromě zamezení osobního kontaktu je to řešení rychlejší a pro mobilní techniky efektivnější. Současné fotoaparáty v mobilních telefonech jsou podle Marka na takové úrovni, že dokumentace škody pomocí videohovoru odpovídá té provedené na místě.

Na spolupráci se smluvními servisy na každý pád příchod kontrol přes videohovor nic nemění. "Spolupráce se smluvními servisy v době karanténních opatření probíhá bez výraznějších změn proti předchozí době. Vše funguje tak, jak má, a likvidace pojistných událostí probíhá plynule," říká Marek. Jen dochází k minimalizaci osobního kontaktu.

Generali Česká pojišťovna není jedinou, která s videohovory počítá. Již dříve je při likvidaci škod z pojištění domů a domácností zavedla pojišťovna Uniqa. Na auta tuto možnost rozšíří ve chvíli, kdy se osvědčí u zmíněné první skupiny škod.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy