"Mluvící" auta zabrání nehodě. V USA mají být brzy povinná

Radek Pecák ČTK Radek Pecák, ČTK
19. 8. 2014 17:15
Technologie zvaná V2V umožní vozům vyměňovat si základní údaje o rychlosti, směru a aktuální poloze, a to desetkrát za sekundu.
Princip technologie spočívá v tom, že si auta budou navzájem předávat informace o své poloze a rychlosti.
Princip technologie spočívá v tom, že si auta budou navzájem předávat informace o své poloze a rychlosti. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Zhruba tisíc lidských životů ročně by se podle amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) mohlo ušetřit díky povinnému zavedení technologie V2V.

Ta zjednodušeně řečeno dokáže zařídit, že auta, která jsou od sebe vzdálena do 275 metrů, si navzájem vymění informace o své rychlosti, směru jízdy a aktuální poloze.

Díky včasnému varování řidiče to pak může přispět k zabránění srážky. Údajně by se tak dalo v USA zamezit 592 000 nehodám ročně, k nimž dochází při odbočování vlevo a přejezdech křižovatek.

Povinně už za tři roky?

Americké vládní úřady začaly dělat první kroky k tomu, aby výrobci tuto výbavu povinně zabudovávali do osobních a lehkých užitkových automobilů.

Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu a ministerstvo dopravy v únoru uvedly, že technologie možná začne být ve Spojených státech u nových vozů povinná od roku 2017.

Desetkrát za vteřinu

Technologie zvaná V2V umožňuje automobilům na silnicích vyměňovat si prostřednictvím radiového signálu základní údaje o rychlosti, směru a aktuální poloze tempem desetkrát za sekundu. Palubní počítače pak upozorní řidiče na hrozící srážku. Technologii již loni testovali inženýři v Ann Arbor u Detroitu na zhruba 3000 vozech.

S projíždějícími automobily mají pomocí nové technologie komunikovat i města a obce, které budou investovat do její instalace. Úřady by tak dokázaly předem informovat řidiče o dopravních zácpách a dalších problémech, aby mohli příslušná místa objet.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy