Jaguary Land Rovery brzy získají inteligenci. Řidičům napoví

Radek Pecák Radek Pecák
15. 7. 2014 6:57
Auto například dokáže nastavit navigaci v závislosti na denním plánu řidiče.
Auto ví, že v danou dobu pravidelně někomu voláte a nabídne uskutečnění hovoru.
Auto ví, že v danou dobu pravidelně někomu voláte a nabídne uskutečnění hovoru. | Foto: Aktuálně.cz

Společnost Jaguar Land Rover chce v brzké budoucnosti zbavit řidiče svých vozů řady činností, které zdržují a otravují.

Jejich budoucí vozy budou podle pracovníků vývoje firmy umět například nastavit navigaci podle denního rozvrhu řidiče.

Vše bude mít na starosti "umělá inteligence" automobilu, která bude potřebná data čerpat z chytrého telefonu řidiče.

Učící algoritmus rozpozná, kdo je ve voze, a zapamatuje si jeho preference a také styl jízdy. Ještě před nastoupením konkrétního řidiče tedy automobil samočinně nastaví sedačku a zpětná zrcátka podle zvyklostí daného uživatele, stejně tak připraví i klimatizaci.

Ve stejný okamžik vůz zkontroluje denní plán řidiče a nastaví navigaci. Samozřejmě bude myslet i na to, že někde na obvyklé trase jsou zácpy, a tedy připraví novou, lepší.

Spolucestujícím nabídne zábavu

Auto dokáže myslet i na další pasažéry. Každému z lidí, kteří nastoupili do interiéru, nabídne jeho oblíbené volby informačního a zábavního systému.

Ti, kteří občas zapomínají, určitě ocení i schopnost vozu připomínat určité povinnosti. "Pokud obvykle telefonujete v určitý čas nebo během určité cesty, vůz to dokáže předvídat a nabídne vám uskutečnění hovoru. Nabídka se promítne na čelní sklo auta.

Stejně tak budou nové Jaguary a Land Rovery nabízet odeslání omluvné SMS či e-mailu, pokud shledají, že příjezd na domluvenou schůzku nestihnou včas.

To není zdaleka vše, co se ve vývojových laboratořích firmy chystá. Například už značně pokročilo ovládání jednotlivých funkcí vozů bez nutnosti dotyku, pouhým gestem. Další zkoumanou oblastí je nahrazení zpětných zrcátek kamerami.

Těm, kteří se svým vozem zajíždí na závodní okruh, zase auto na čelní sklo promítne ideální závodní stopu a také správné brzdné body.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy