Místo na benzince budete tankovat doma. Radíme, jak připravit dům na elektromobilitu

Martin Přibyl Martin Přibyl
11. 2. 2020 6:06
Život s elektromobilem? To není jen marné hledání volné nabíječky a čekání u kávy, až se auto dobije. Pokud máte dům, pro každodenní dojíždění do práce může být život s elektromobilem pohodlnější než s klasickým, konvenčním autem. Prostě jen večer zapojíte nabíjecí kabel a ráno máte baterii plnou. Jak si ale dům na vlastnictví elektroauta připravit? A může být takové řešení pro všechny?
Foto: Shutterstock

Kde budu doma nabíjet?

Zaměřme se nejprve na majitele nebo stavitele rodinných domků. Obyvatelé bytových komplexů a paneláků, vydržte, i pro vás máme na dalších snímcích alespoň nějaké řešení.

První věcí, kterou budete muset doma vyřešit, je místo, kde budete auto parkovat a dobíjet. Zní to banálně, ale není. Předně se doporučuje, by se jednalo o místo kryté: garáž nebo přístřešek. Kabely a wallboxy většinou zvládnou fungovat i na otevřeném prostranství, dlouhodobě to s sebou ale může přinést rizika. Slunci, dešti a sněhu nevydrží žádná technika vzdorovat věčně.

V garáži nebo přístřešku počítejte s tím, že nabíjecí kabel od nástěnné nabíječky (umisťuje se do výšky asi 150 centimetrů) má většinou čtyři až šest metrů. Stanice by tedy měla být umístěna tak, aby kabel dosáhl ke konektoru elektromobilu. Automobilky pro něj volí nejrůznější pozice, některé vozy jako Nissan Leaf ho mají na přídi, jiné na předním blatníku, u jiných je tam, kde byste normálně čekali víčko nádrže (tedy na zadním sloupku). Takové Porsche Taycan přináší v tomto směru vítanou flexibilitu, nabíjecí konektory pro nabíjení střídavým proudem (AC) má na obou předních blatnících.

Umístění nabíječky ovlivňují i další parametry. "Ideální je, když je nabíječka do 22 metrů od rozvaděče," vysvětluje Lubomír Myslík ze společnosti ČEZ ESCO, která nabízí řešení elektrických potřeb pro firmy. Se vzdáleností totiž rostou energetické ztráty při dobíjení a je nutné položit tlustší kabel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy