Starší je lepší: Osm rad a tipů, jak koupit veterána pro radost nebo jako investici

Tomáš Starý
23. 7. 2020 6:04
Koupě nového auta je v podstatě ztrátová záležitost. Jakmile se vám jednou otočí kola poté, co jste si auto přebrali u prodejce, můžete rovnou odepsat minimálně 20 % jeho hodnoty. Na trhu ojetin je situace trochu jiná, auta také ztrácejí hodnotu, jen ne tak rychle, nebo alespoň tato suma nebývá tak extrémní.

Jiné je to ale na trhu historických aut, tedy veteránů, případně youngtimerů a vzácných vozů z různých limitovaných edic. U těch se v určitém bodě pokles cen zastaví a pak už zpravidla jen rostou, jak začínají auta z trhu mizet. Pokud uvažujete o koupi veterána, nejprve si ujasněte několik věcí, podle kterých pak vybírejte konkrétní kus.

Foto: iStock

Naučte se auto opravovat sami

Výhodou starších aut ale je, že místo elektroniky používají ještě poctivou mechaniku a k většině věcí bývá dobrý přístup. Zejména starší BMW jsou přímo učebnicový příklad jednoduchých servisních řešení. Jakmile si zvládnete udělat většinu základních úkonů svépomocí, budeme mít auto nejen vždy v perfektní kondici, ale ještě ušetříte spoustu peněz za práci. A ty pak můžete investovat do opravdu originálních dílů.

V zájmu o udržení co nejvyšší hodnoty auta se nesnažte vůz upravovat. Naopak se ho pokuste uvést do původního originálního stavu. Identifikátory vozidla (VIN kód) pak poslouží o tomu, abyste dohledali výbavu, barvu čalounění a karoserie. Často se stává, že právě u starších vozů už nejsou tyto věci původní.

 

Právě se děje

Další zprávy