Starší je lepší: Osm rad a tipů, jak koupit veterána pro radost nebo jako investici

Tomáš Starý
23. 7. 2020 6:04
Koupě nového auta je v podstatě ztrátová záležitost. Jakmile se vám jednou otočí kola poté, co jste si auto přebrali u prodejce, můžete rovnou odepsat minimálně 20 % jeho hodnoty. Na trhu ojetin je situace trochu jiná, auta také ztrácejí hodnotu, jen ne tak rychle, nebo alespoň tato suma nebývá tak extrémní.

Jiné je to ale na trhu historických aut, tedy veteránů, případně youngtimerů a vzácných vozů z různých limitovaných edic. U těch se v určitém bodě pokles cen zastaví a pak už zpravidla jen rostou, jak začínají auta z trhu mizet. Pokud uvažujete o koupi veterána, nejprve si ujasněte několik věcí, podle kterých pak vybírejte konkrétní kus.

Foto: Eva Srpová

Potřebujete místo, čas a peníze

Staré auto neparkujte venku, jinak vám zrezne před očima. Potřebujete garáž, nebo alespoň nějaké suché místo, kde nebude na auto pršet a nebude vystaveno přírodním živlům. Smiřte se také s tím, že aby se vám podařilo staré auto udržet v provozu a hlavně uchovat jeho hodnotu, bude vás to stát něco navíc.

Vedle předpokládaných finančních investic ale je potřeba do auta investovat i svůj čas. Pokud ho nemáte, budete muset zaplatit někoho, kdo se o auto starat bude. Auto roky odstavené někde ve stodole časem shnije a stane se z něj bezcenný vrak.

 

Právě se děje

Další zprávy