Starší je lepší: Osm rad a tipů, jak koupit veterána pro radost nebo jako investici

Tomáš Starý
23. 7. 2020 6:04
Koupě nového auta je v podstatě ztrátová záležitost. Jakmile se vám jednou otočí kola poté, co jste si auto přebrali u prodejce, můžete rovnou odepsat minimálně 20 % jeho hodnoty. Na trhu ojetin je situace trochu jiná, auta také ztrácejí hodnotu, jen ne tak rychle, nebo alespoň tato suma nebývá tak extrémní.

Jiné je to ale na trhu historických aut, tedy veteránů, případně youngtimerů a vzácných vozů z různých limitovaných edic. U těch se v určitém bodě pokles cen zastaví a pak už zpravidla jen rostou, jak začínají auta z trhu mizet. Pokud uvažujete o koupi veterána, nejprve si ujasněte několik věcí, podle kterých pak vybírejte konkrétní kus.

Foto: FCA

Smiřte se s tím, že na tom (nejspíš) nevyděláte

Jakkoli cena udržovaným veteránům a youngtimerům v originálním stavu neklesá, ve výsledku na tom stejně pravděpodobně nevyděláte. Když si započítáte čas, investice a další náklady spojené s údržbou takového auta, zpravidla vždy budete v minusu.

Můžete samozřejmě investovat jinak. Do akcií, nemovitostí nebo třeba umění, jenže když vysvitne odpoledne sluníčko a vy máte čas, na akciových fondech nebo obrazu od Picassa k vodě nedojedete. Veterány by měly být hlavně pro radost.

 

Právě se děje

Další zprávy