Hyundai přiveze do Ženevy dvě novinky. Malé i20 i kompaktní i30 míří proti Škodě

Hyundai i30 v modernizované podobě.
Světlomety dostanou denní svícení ve tvaru písmene V.
Stávající provedení nošovického kompaktu.
I po modernizaci dojde na kombi...
... a liftback (na fotkách je vždy provedení před modernizací).
Foto: Hyundai
Jan Matoušek Jan Matoušek
13. 2. 2020 15:08
Zatímco řada značek bude na letošním ženevském autosalonu chybět, Hyundai se po roční absenci do Švýcarska vrací. A představí hned dvě důležité novinky. Ukáže jednak novou generaci malého hatchbacku i20 a jednak z českého pohledu přece jen důležitější modernizaci kompaktního modelu i30. Ten se nadále bude vyrábět v Nošovicích.

Omlazené Hyundai i30 ukázala korejská automobilka zatím na dvou snímcích. Oba odhalují vůz zepředu a oba ve variantě N Line. To znamená se sportovními doplňky karoserie. Verze N Line navíc bude po modernizaci poprvé dostupná i pro kombi, které tak doplní hatchback a liftback s označením Fastback.

Ze zveřejněných fotografií je patrné, že designéři vsadili nejen na nový tvar předního nárazníku, ale i jinou masku chladiče. Ta více odpovídá současnému stylu značky, který reprezentuje třeba v Evropě neprodávaná limuzína Sonata. Nové jsou také světlomety LED s diodami pro denní svícení ve tvaru písmene V.

Hyundai dále zmiňuje, že omlazené i30 dostane nový zadní nárazník, přepracované zadní svítilny a jiný design litých kol o velikosti 16 až 18 palců. Do interiéru se nastěhují digitální budíky i větší obrazovka multimediálního systému s úhlopříčkou 10,25 palce. O změnách pod kapotou zatím automobilka neinformovala. Výrobu bude i nadále zajišťovat závod v moravskoslezských Nošovicích.

Omlazený kompakt nebude jedinou novinkou Hyundai v Ženevě. V nové generaci se představí také malý hatchback i20. I on zatím poodhaluje své tvary na skicách, z nichž je opět patrná inspirace nejnovějšími modely značky. Korejská automobilka designový styl vozu označuje spojením "smyslná sportovnost". Malý hatchback jej dostane jako první Hyundai v Evropě.

Přední maska je viditelně spojena s hlavními světlomety. Zaujme také dvoubarevná karoserie, zadní část by měla dostat světlomety nejen zasahující hluboko do boku karoserie, ale i navzájem propojené. Charakteristickou by se měla stát i výrazná boční linka, respektive tvarování zadního sloupku.

V kabině se objeví dvojice 10,25palcových displejů, které mají být podle automobilky navzájem propojené - jeden bude výstupem přístrojového panelu, druhý multimediálního systému. O použité technice zatím automobilka mlčí, dle dřívějších spekulací by se ale ke slovu měla dostat elektrifikace. Očekávat lze rovněž sportovní verzi i20 N.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy