Máme se čtyřikrát líp než Němci. Aspoň podle počtu aut, která propadnou u STK

Martin Frei Martin Frei
12. 2. 2020 6:02
I v loňském roce potvrdily povinné prohlídky vzorný stav českého vozového parku, od STK vyletělo jen pět procent aut. Němců s těmi jejich zanedbanými škopky nám musí být vyloženě líto: kvůli vážným závadám jich neprošlo 20 %. Jen opraváři nám to kazí. Bezplatné prohlídky Pit Stop u obchodních domů našly u velké většiny starších českých aut nedostatky, s nimiž STK projít nelze. Chytrému napověz.
Foto: Profi Auto

Mobilní servisní stanoviště, s nímž opravárenská síť ProfiAuto obráží parkoviště velkých obchodních center, objevilo na náhodně přistavených vozidlech celou řadu závad, které potvrzují, že se my Češi o auta moc nestaráme. To není překvapivý závěr. Předem jasná je také úvaha, v jakém stavu mají auta lidé, kteří využijí službu mechaniků, jen když je zadarmo.

Konkrétní výstupy z programu Pit Stop přesto stojí za pozornost. Ze 750 vozidel prohlédnutých během loňské sezony jich mělo 78 procent vůle v podvozku nebo řízení, 70 procent opotřebené brzdy, 53 procent sjeté nebo špatně nahuštěné pneumatiky a 54 procent špatně seřízená světla.

Tato čísla samozřejmě neodrážejí stav kompletního vozového parku, protože prohlídek zdarma využívají především majitelé starších nebo nejzanedbanějších vozů. Jenže srovnatelný vzorek máme i z Německa, kde podobnou akci pod názvem Safety Check pořádá Dekra, a výsledky se značně liší.

S brzdami tam mělo problém 43 procent vozů, u dalších 46 procent je uvedena souhrnná položka "podvozek a pneumatiky". Takto setříděná čísla nejsou plně porovnatelná, ale s trochou zjednodušení lze říct, že četnost závad je nižší o třetinu až polovinu. Dekra zároveň upozorňuje, že nesrovnalosti nachází nejčastěji na autech mladých a začínajících řidičů. Ne že by to u nás neplatilo, ale mladí a neklidní v tom rozhodně nejsou sami.

Zásadní nepoměr ovšem spočívá v tom, že při povinných dvouletých prohlídkách v Německu 20 procent vozidel propadne a před reparátem musí do servisu. A to jde o zlepšení: před pěti lety nevyhovovalo dokonce 25 procent, což je mimochodem pozoruhodný vývoj vzhledem k tomu, že i německý vozový park stárne. Němci se pod vlivem klesající životní úrovně a přísných kontrol zřejmě učí o auta lépe starat.

Naše vozidla jsou zjevně v horším stavu, do kolonky "nevyhovující" jich ale za celý loňský rok spadlo jen pět procent. Tiskový odbor ministerstva dopravy se k nápadnému nepoměru nechce vyjadřovat, protože nemá k dispozici srovnatelná data. Lidé z oboru ovšem vědí o kamarádských vztazích mezi stanicemi STK, servisy i autobazary, jež dovolují všem zúčastněným snadno vydělat. Což nikoho k lepší péči o vůz nemotivuje.

Ministerstvo dokázalo za dvacet let prosadit jen povinné fotografování, díky němuž auto musí na prohlídku alespoň doopravdy přijet. To je ale pramalý úspěch. Jak loni v létě ukázala další z mnoha reportáží České televize, STK nadále procházejí životu nebezpečné vraky a v celé zemi není síly, která by zakročila. Je-li nejnovějším zlepšovákem ministerstvo bez ministra, budou mít myši ještě větší pré. Proto se nejspíš i za rok dočteme, že 78 procent náhodně vybraných starších aut má nadměrné vůle v podvozku a 70 procent špatné brzdy.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 31 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy