Za měsíc začíná ženevský autosalon. Řada značek chybí, Škoda chystá RS do zásuvky

Jan Matoušek Jan Matoušek
3. 2. 2020 6:02
Ženevský autosalon platil v Evropě za ten dost možná nejdůležitější. Koná se na neutrální půdě, navíc na začátku nového roku, takže si dlouhá léta jen málokdo dovolil na výstavišti Palexpo chybět. Letošní ročník tak bude v mnohém přelomový. Řada značek už dopředu oznámila, že se automobilového svátku, který odstartuje za měsíc, nezúčastní. I tak jsme zmapovali, jaké největší novinky se tam ukážou.
Foto: Peugeot

Četné absence

Přehled velkých ženevských novinek nemůžeme začít jinak než výčtem absentujících výrobců. Už loni jich pár bylo, zdaleka jich ale ne tolik. Tak například bude chybět celý koncern PSA, tedy Citroën, Peugeot a Opel, s výjimkou luxusní značky DS. To naznačuje, že by právě ona mohla představit nějakou světovou premiéru. Nejvíce se spekuluje o limuzíně DS 9 se základem v Peugeotu 508.

Svou absenci z loňského roku si také zopakují Ford, Mini, Jaguar Land Rover nebo Volvo. Naopak nováčky jsou v tomto ohledu Nissan, který se v posledních měsících potýká s propadem prodejů a dalšími problémy, Lamborghini, které se zaměří na speciální akce při představování novinek, či Maserati, Subaru, SsangYong a Mitsubishi. Naopak po roce se na plochu výstaviště Palexpo vrátí Hyundai.

Neúčast výrobců je dlouhodobým trendem světových autosalonů především v Evropě (ačkoliv v posledních letech už ne výlučně). Značky prezentují svá auta jinak, na speciální akcích pro novináře a následně například roadshow pro zákazníky. Mají tak jistotu, že se novinka neztratí v záplavě dalších. Anebo zkrátka pro výstavu nemají žádnou velkou novinku a neměly by tak čím zaujmout - tak svou neúčast ostatně, mimo dalších důvodů, pro web Carscoops vysvětlil například zástupce Peugeotu. Nutné je také poznamenat, že účast na výstavě stojí miliony eur, takže v době vysokých pokut za nadlimitní emise CO2 jde pro mnohé výrobce o relativně postradatelný výdaj.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Francie zadržela britskou rybářskou loď, spor kolem práv na rybolov se stupňuje

Francie v noci na čtvrtek zadržela britskou rybářskou loď, která podle místní vlády lovila u ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Média incident spojují s eskalujícím sporem mezi Británií a Francií o právo na rybolov v britských vodách v návaznosti na brexit.

Paříž vyhrožuje sankcemi za to, že Britové podle ní nevydali francouzským rybářům dostatečný počet licencí, Londýn ve čtvrtek slíbil odvetu a hovořil o porušení mezinárodního práva. Londýn oznámil, že si chce předvolat francouzskou velvyslankyni v Británii.

Zadržená britská loď skončila v přístavu Le Havre, kde mohou úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení poplatku, píše zpravodajská společnost BBC. Francouzská státní tajemnice pro námořní otázky Annick Girardinová sdělila, že hlídka v zálivu u ústí Seiny narazila ještě na jedno britské plavidlo, jehož posádka dostala slovní varování. Posádky obou lodí zároveň podle vládního prohlášení dostaly pokuty.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel nejstarší fotbalový reprezentant, Pazderovi bylo 92 let

Zemřel bývalý fotbalový útočník Arnošt Pazdera, jenž byl v 92 letech nejstarším žijícím reprezentantem. S odkazem na rodinu o tom ve čtvrtek informoval oficiální web Fotbalové asociace České republiky.

Pazderovo jméno je spojeno především se Spartou Praha, v jejímž dresu odehrál 597 zápasů a vstřelil 114 gólů. Na Letné získal v letech 1952 a 1965 mistrovské tituly.

V národním mužstvu odehrál Pazdera v 50. letech 19 zápasů a vstřelil tři branky. Nezapomenutelný byl jeho gól po sólu z půlky hřiště v utkání v Budapešti v roce 1956, kde Československo vyhrálo 4:2 a uštědřilo hvězdným Maďarům první domácí porážku po 13 letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy