Koronavirus kosí i auta. Hyundai odstavil sedm továren, kolem Webasta je panika

Martin Frei Martin Frei
5. 2. 2020 11:35
Slábnoucí tok součástek z Číny paralyzuje výrobu v dalších zemích. První na řadě je Jižní Korea, kde jsou některé operace logisticky blízce propojené. Hyundai zde zastavil všech sedm závodů. V německé firmě Webasto se počet nakažených rozrostl na sedm, i rodiny jejich zdravých kolegů čelí strachu ve školách a na úřadech.
Foto: Shutterstock

Pro automobilový průmysl byla Čína až dosud požehnáním. Obrovský, pětadvacet let strmě rostoucí trh snesl srovnání jen s americkým poválečným boomem a firmám přinášel zisky schopné pokrýt ztráty v jiných částech planety. Stagnace posledního roku je donutila odřezávat některé méně důležité aktivity na okraji, aktuální zdravotní krize ale zasahuje samotné jádro věci. Není z čeho vyrábět auta.

Ford, Hondu, Peugeot, Nissan a Teslu už situace donutila zastavit výrobu v čínských závodech. Jejich produkce je určena pouze pro tamní trh, takže odstávka sice přináší velké ztráty, ale nepřelévá se do dalších zemí.

Podobné problémy v Číně řeší i domácí Škoda. Podle informací aktuálně.cz bude výroba v čínských továrnách koncernu VW (jsou provozované v partnerství s čínskou stranou), odkud vyjíždějí i nové Škodovky pro tamní trh, obnovena až v pondělí 10. února. Prodloužilo se tak přerušení produkce v souvislosti s čínským Novým rokem. Čeští zaměstnanci Škody si mohli vybrat, jestli zůstanou doma v Číně, nebo odletí domů. Ani v tomto případě ale koronavirus dodávky nových vozů na český trh nijak neovlivní.

K razantnějšímu kroku, který by se mohl dotknout i českých zákazníků, musel v úterý sáhnout Hyundai: zastavil montážní linky všech sedmi závodů v Koreji, které tvoří 40 % jeho celosvětové produkce. Auta se odtud vyvážejí do USA, Asie i Evropy. Bezprostřední příčinou kolapsu je přerušení dodávek elektrických kabelových svazků od čínských firem Kyungshin a Yura Corporation.

"Hyundai a Kia udržují ve skladech jen minimální zásoby těchto dílů," vysvětlil serveru Automotive News analytik korejského hospodářského institutu Lee Honk-Koo. Upozornil také na to, že skupina spoléhá na dodávky z Číny víc než jiné automobilky. Příčinu vidí v tom, že když Huyndai razantně expandoval do Číny a budoval tam své závody, jeho tradiční dodavatelé ho následovali.

Odstávka je zatím ohlášena na týden, protože oba čínští dodavatelé přislíbili, že v neděli 9. února produkci svazků obnoví. I když se to podaří, zpoždění kompletních vozů se může ještě prodloužit. Záleží totiž také na námořní dopravě, která standardně trvá kolem šesti týdnů a nasmlouvané termíny v ní lze měnit jen omezeně. Do České republiky se z Koreje dovážejí osobní modely Hyundai i40, Santa Fe, Kona a Ioniq spolu s dodávkovými typy H1 a H350. Výroba vozů Kia podle Financial Times ohrožena není, což potvrdil i český dovozce.

Německý dodavatel střešních oken a topení Webasto sice nepřerušil výrobu, ale počet virem nakažených zaměstnanců ústředí v bavorském Stockdorfu stoupl z pěti na sedm. Jde o největší skupinu v Evropě, infekci do ní zavlekla pracovnice šanghajské pobočky.

Firma na svých webových stránkách zveřejnila nejnovější zprávu v pátek 31. ledna. Konstatuje v ní, že v souladu s předpisy rozšířila rizikovou skupinu i o ty zaměstnance, kteří byli se sedmi nemocnými v osobním kontaktu. Testovat nechala všech 130 lidí a na poslední výsledky se ještě čeká, nicméně nákaza se zatím nepotvrdila jinde než právě u sedmičlenné skupiny, která se zúčastnila dlouhé porady s čínskou kolegyní.

Předseda správní rady Horst Engelmann ve zprávě vybízí spoluobčany a komunitu ke klidu. Upozorňuje na případy, kdy jsou i rodinní příslušníci bezpečně zdravých zaměstnanců vykazováni z veřejných institucí, škol i obchodů. S pochopením pro vážnost situace žádá příslušné vedoucí osoby, aby se na ministerstvu zdravotnictví informovaly o správném postupu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy