Honda stahuje výrobu z Evropy a jejího okolí. Po britské fabrice zavře i tu v Turecku

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
8. 4. 2019 14:28
Japonská automobilka Honda Motor se rozhodla ukončit produkci osobních vozů v tureckém Gebze. Učiní tak, jakmile v roce 2021 přestane vyrábět současnou verzi sedanu Civic. Oznámila to dnes podle agentury Reuters firma. Dodala, že za rozhodnutím stojí rozvoj elektrifikace v globálním automobilovém průmyslu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Honda plánuje, že od roku 2025 bude v Evropě prodávat jen čisté elektromobily nebo hybridy. Takové vozy si ale vyžadují vysoké investice do výrobních linek, které japonská automobilka chce koncentrovat tam, kde již nyní vyrábí většinu svých aut. Anglický magazín Car přitom uvádí, že Japonci vyrobili vloni v Asii 2,3 milionu aut, v Severní Americe 1,9 milionu.

Již v únoru proto Honda informovala, že v rámci globální restrukturalizace své výroby plánuje zavřít do roku 2021 svůj závod na výrobu vozů Civic v britském městě Swindon. Z tamní linky sjelo vloni jen 160 000 aut. Firma odmítá, že by uzavření britského provozu souviselo s připravovaným odchodem Británie z Evropské unie.

Stejnou příčinu má i zavření fabriky v Turecku. Pokračování výroby ale nenahrávají ani problémy tamního trhu s novými auty, v lednu zaznamenal meziroční ztrátu 59 procent, Honda sama na něm klesla o čtyřicet procent.

Honda je třetí největší japonskou automobilkou. Její provozní zisk se ve třetím finančním čtvrtletí, které skončilo 31. prosince, meziročně propadl o 40 procent na 170,1 miliardy jenů (zhruba 35 miliard Kč).

 

Právě se děje

před 8 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy