Daimler a BMW plánují společnou výrobu levného elektromobilu, uvádí německý tisk

ČTK ČTK
3. 4. 2019 18:55
Daimler a BMW možná budou společně vyrábět levný elektromobil v Číně, alespoň to tvrdí německý tisk.
Mercedes-Benz EQC (ilustrační foto).
Mercedes-Benz EQC (ilustrační foto). | Foto: Mercedes-Benz

Němečtí výrobci automobilů Daimler a BMW, kteří nedávno ohlásili plány společného vývoje nových technologií pro automatické řízení, spolupráci možná rozšíří na výrobu osobního vozu na elektrický pohon za přijatelné ceny. Montovat by se měl v Číně. Uvedl to list Süddeutsche Zeitung, automobilky však odmítly informaci komentovat.

Společnosti se v únoru dohodly na dlouhodobé strategické spolupráci, která se má zpočátku soustředit například na automatizaci jízdy po dálnici či parkování. Minulý měsíc média informovala, že firmy BMW a Daimler jednají o spolupráci na vývoji platformy vozidel pro elektromobily. Tento krok by každé z nich ušetřil nejméně sedm miliard eur (přes 180 miliard Kč).

Podle Süddeutsche Zeitung obě automobilky nyní mají v plánu vyrábět elektromobil, který by stál 27 500 až 32 500 eur (tedy v přepočtu asi 700 až 830 tisíc korun), aby se přiblížil cenové hladině, ve které se mají pohybovat plánované elektromobily koncernu Volkswagen (řada ID od značky VW a elektromobily od Seatu i Škody Auto).

Stále ale není jasné, zda bude projekt skutečně realizován a společnosti zahájí společný podnik v Číně, který by mohl v průběhu sedmi let vyrobit jeden milion elektromobilů.

Někteří manažeři jak v BMW, tak v Daimleru plán kritizují, obě automobilky mají totiž v Číně vlastní záměry s účastí místních partnerů. BMW se pode listu také obává, že jeho značka by dohodou s Daimlerem mohla ztratit na tamním trhu silné postavení.

Mercedes-Benz uvádí v Evropě na trh svou řadu elektrických modelů označovanou písmeny EQ. Prvním zástupcem je SUV elektromobil ECQ (na titulní fotografii). Vůz má konkurovat Audi e-tron, Jaguaru I-Pace a samozřejmě Tesle.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy