reklama
 
 

Toyota chce, aby se její hybridní auta rozšířila, nabídne zdarma své patenty

3. 4. 2019 16:40
Japonská automobilka Toyota Motor nabídne bezplatný přístup ke svým patentům pro technologie hybridních vozů. Chce tak podpořit expanzi nízkoemisních vozů, než se globální automobilový průmysl přesune pouze k elektrickým vozům. Bezplatné licence se budou týkat téměř 24 000 patentů a budou platit do roku 2030, uvedla Toyota.

Toyota začala v roce 1997 prodávat model Prius, který se stal prvním masově vyráběným hybridním vozem. Od té doby prodala více než 13 milionů hybridních aut, která spojují konvenční benzinový motor a elektrický motor a šetří palivo tím, že sbírají energii při jízdě bez motoru a brzdění, a tuto energii používají pro napájení elektrického motoru.

Hybridní vozy se podle údajů analytické společnosti LMC Automotive na celosvětovém prodeji aut podílejí zhruba třemi procenty. Překonávají tak čisté elektromobily, které mají na globálním prodeji podíl zhruba jedno procento. Modely Toyoty se na celkovém prodeji hybridních vozů podílejí více než 80 procenty.

Automobilky po celém světě slibují, že v příštích letech přejdou na výrobu elektrických aut. Nutí je k tomu mimo jiné zpřísňování globálních emisních standardů. Mnoho z nich však také uvádí, že přesun k bateriovým elektrickým vozům bude trvat nějakou dobu kvůli vysokým nákladům na baterie.

Toyota se dlouhodobě drží svého přesvědčení, že hybridy jsou cenově příznivou alternativou k plně elektrickým vozům díky nižším nákladům, protože nepotřebují dobíjecí stanice a jejich provoz je do velké míry podobný provozu benzinových vozů. Kromě hybridů Toyota sází na vozidla s vodíkovými palivovými články, které mají také nulové emise. V důsledku toho zaostává za většinou konkurentů v prodeji elektrických aut, napsala agentura Reuters.

Nabídka, aby výrobci využili její hybridní technologie, je tedy zřejmě vedena i snahou, aby se hybridní technologie ještě stihla více rozšířit, než se automobilky plně soustředí na čistou elektromobilitu.

autor: ČTK | 3. 4. 2019 16:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama