Toyota chce, aby se její hybridní auta rozšířila, nabídne zdarma své patenty

ČTK ČTK
3. 4. 2019 16:40
Japonská automobilka Toyota Motor nabídne bezplatný přístup ke svým patentům pro technologie hybridních vozů. Chce tak podpořit expanzi nízkoemisních vozů, než se globální automobilový průmysl přesune pouze k elektrickým vozům. Bezplatné licence se budou týkat téměř 24 000 patentů a budou platit do roku 2030, uvedla Toyota.
Foto: Aktuálně.cz

Toyota začala v roce 1997 prodávat model Prius, který se stal prvním masově vyráběným hybridním vozem. Od té doby prodala více než 13 milionů hybridních aut, která spojují konvenční benzinový motor a elektrický motor a šetří palivo tím, že sbírají energii při jízdě bez motoru a brzdění, a tuto energii používají pro napájení elektrického motoru.

Hybridní vozy se podle údajů analytické společnosti LMC Automotive na celosvětovém prodeji aut podílejí zhruba třemi procenty. Překonávají tak čisté elektromobily, které mají na globálním prodeji podíl zhruba jedno procento. Modely Toyoty se na celkovém prodeji hybridních vozů podílejí více než 80 procenty.

Automobilky po celém světě slibují, že v příštích letech přejdou na výrobu elektrických aut. Nutí je k tomu mimo jiné zpřísňování globálních emisních standardů. Mnoho z nich však také uvádí, že přesun k bateriovým elektrickým vozům bude trvat nějakou dobu kvůli vysokým nákladům na baterie.

Toyota se dlouhodobě drží svého přesvědčení, že hybridy jsou cenově příznivou alternativou k plně elektrickým vozům díky nižším nákladům, protože nepotřebují dobíjecí stanice a jejich provoz je do velké míry podobný provozu benzinových vozů. Kromě hybridů Toyota sází na vozidla s vodíkovými palivovými články, které mají také nulové emise. V důsledku toho zaostává za většinou konkurentů v prodeji elektrických aut, napsala agentura Reuters.

Nabídka, aby výrobci využili její hybridní technologie, je tedy zřejmě vedena i snahou, aby se hybridní technologie ještě stihla více rozšířit, než se automobilky plně soustředí na čistou elektromobilitu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy