Foto: Roztomilá japonská autíčka stvořila vlastní mikrosvět. Podívejte se na nejzajímavější kei cars

Hondy N360 a N-One představují pokrok kei cars za 50 let.
Prvním skutečně masově rozšířeným modelem ve třídě kei bylo Subaru 360 z konce 50. let. Jméno přitom odkazuje na objem motoru, který nemohl být větší než 0.36 litru.
Vedle krátké karosérie vznikla 360 i v dalších variantách. Kombi se jmenovalo Custom.
Dalším z typických zástupců první éry kei cars je Mazda R360, mimo jiné také první automobil tohoto výrobce. I přes délku pod 3 m bylo uvnitř místo pro čtyři osoby.
Rozmanitost karosářských verzí byla mezi kei cars běžná už v 70. letech. Netypicky tvarovaná Honda Vamos se v modelovém programu potkala...
Foto: Výrobci
Jan Matoušek Jan Matoušek
31. 12. 2017 7:25
Co se automobilů týče, mají některé země zajímavá specifika. V USA jsou například extrémně populární velké pickupy, v Japonsku naopak prodejním žebříčkům vévodí téměř kapesní autíčka. Ta si říkají kei cars, což se dá přeložit jako lehká auta. Tato třída má řadu specifik, například objem motoru omezený na 0.66 litru, výkon nejvýše 47 kW a délku maximálně 3,4 m. Do roku 1976 byla délka dokonce omezena na 3 m a objem motoru na 0.36 litru, následně byla do roku 1990 povolena délka 3,2 m a obsah 0.55 litru pod kapotou. Výměnou za to japonské úřady nabízejí daňové úlevy, nižší poplatky za pojištění nebo možnost parkovat prakticky všude. Nejzajímavější kei cars si prohlédněte v následující galerii.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy