Foto: Roztomilá japonská autíčka stvořila vlastní mikrosvět. Podívejte se na nejzajímavější kei cars

Hondy N360 a N-One představují pokrok kei cars za 50 let.
Prvním skutečně masově rozšířeným modelem ve třídě kei bylo Subaru 360 z konce 50. let. Jméno přitom odkazuje na objem motoru, který nemohl být větší než 0.36 litru.
Vedle krátké karosérie vznikla 360 i v dalších variantách. Kombi se jmenovalo Custom.
Dalším z typických zástupců první éry kei cars je Mazda R360, mimo jiné také první automobil tohoto výrobce. I přes délku pod 3 m bylo uvnitř místo pro čtyři osoby.
Rozmanitost karosářských verzí byla mezi kei cars běžná už v 70. letech. Netypicky tvarovaná Honda Vamos se v modelovém programu potkala...
Foto: Výrobci
Jan Matoušek Jan Matoušek
31. 12. 2017 7:25
Co se automobilů týče, mají některé země zajímavá specifika. V USA jsou například extrémně populární velké pickupy, v Japonsku naopak prodejním žebříčkům vévodí téměř kapesní autíčka. Ta si říkají kei cars, což se dá přeložit jako lehká auta. Tato třída má řadu specifik, například objem motoru omezený na 0.66 litru, výkon nejvýše 47 kW a délku maximálně 3,4 m. Do roku 1976 byla délka dokonce omezena na 3 m a objem motoru na 0.36 litru, následně byla do roku 1990 povolena délka 3,2 m a obsah 0.55 litru pod kapotou. Výměnou za to japonské úřady nabízejí daňové úlevy, nižší poplatky za pojištění nebo možnost parkovat prakticky všude. Nejzajímavější kei cars si prohlédněte v následující galerii.
 

Právě se děje

před 9 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy