Škoda už nemá nejlevnější elektromobil na českém trhu. Podívejte se do přehledu

Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 11. 2019 6:02
Ceny nových elektromobilů začínají postupně klesat a pomalu se blíží k hranici dražších konkurentů se spalovacím motorem. Nejlevnější nové elektrické auto, nepočítaje modely pro náctileté či čínské stroje s rychlostí pod 100 km/h, je aktuálně Volkswagen e-up!, který převzal štafetu po Škodě Citigoe iV. Jaká další auta do zásuvky koupíte pod milion, najdete v přehledu.
Foto: Mazda

Mazda MX-30 - od 899 900 Kč

Výkon: 105 kW / 265 Nm
Kapacita baterie: 35,5 kWh
Spotřeba: neudáváno
Dojezd: 200 km
Cena od: 899 900 Kč

Svůj první produkční elektromobil už má také Mazda. SUV MX-30 se pak řadí do stále početnějšího seznamu elektromobilů s cenovkou do jednoho milionu korun. Nutno ale podotknout, že právě MX-30 je sice možné již teď objednávat v limitované verzi First Edition za 899 900 korun, nějakou dobu ale její dodání ještě potrvá (minimálně do druhé poloviny příštího roku). Vratná rezervační kauce je 26 tisíc korun.

Co se týče výbavy, bude mít First Edition v základu třeba adaptivní LED světlomety, elektricky ovládaná a vyhřívaná přední sedadla, sadu bezpečnostních asistentů (přednárazový systém, hlídání mrtvého úhlu, udržování v jízdním pruhu či výstraha před vjezdem do křižovatky) nebo 18palcová litá kola. Samozřejmostí budou proti sobě se otevírající dveře, které SUV s rozvorem 2655 mm odlišují od ostatních soupeřů.

Z technických detailů víme, že MX-30 bude mít 35,5kWh akumulátor, který by měl stačit k dojezdu 200 km. Elektromotor bude mít 105 kW a 265 Nm. Z rychlonabíječky o výkonu 50 kW bude možné 80 procent kapacity akumulátoru získat za 30 až 40 minut, 22kW wallbox dobije celou kapacitu za 4,5 hodiny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy