Pravěk elektromobility i její moderní budoucnost. Elektrická auta existují už 140 let

Dan Poláček Jan Matoušek Dan Poláček, Jan Matoušek
3. 12. 2022 6:32
Po roce 2035 už se v Evropě nebudou prodávat nová auta poháněná ničím jiným než elektřinou. Přitom ještě před patnácti lety tvořily elektromobily naprosto minoritní část světových prodejů. A přesto jde o jeden z nejstarších druhů pohonu automobilů. V galerii se podívejte, jak šel čas s elektromobily od pravěku až po hypermoderní budoucnost.
Tak kdysi vypadali průkopníci elektromobility.
Tak kdysi vypadali průkopníci elektromobility. | Foto: Aktuálně.cz / Wikipedia / Public domain

Model prvního elektromotoru

Může se zdát, že elektromobilita je otázkou posledních několika desetiletí, ale model prvního elektromotoru zkonstruoval podle všeho už v letech 1827 až 1829 uherský fyzik Štefan Anián Jedlík. Pevnou i otočnou část motoru tvořily magnety, fyzik použil i rtuťový komutátor. Kromě elektromotorů se Jedlík zabýval rovněž akumulátory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy