Pravěk elektromobility i její moderní budoucnost. Elektrická auta existují už 140 let

Dan Poláček Jan Matoušek Dan Poláček, Jan Matoušek
3. 12. 2022 6:32
Po roce 2035 už se v Evropě nebudou prodávat nová auta poháněná ničím jiným než elektřinou. Přitom ještě před patnácti lety tvořily elektromobily naprosto minoritní část světových prodejů. A přesto jde o jeden z nejstarších druhů pohonu automobilů. V galerii se podívejte, jak šel čas s elektromobily od pravěku až po hypermoderní budoucnost.
Tak kdysi vypadali průkopníci elektromobility.
Tak kdysi vypadali průkopníci elektromobility. | Foto: Jacques CATTELIN / Wikipedia / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.

Zrodil se elektromobil

Píše se duben 1881 a Francouz Gustave Trouvé se po pařížských ulicích prohání na elektrické tříkolce. Tu je tak možné považovat za pravděpodobně první "elektroauto" na světě, které bylo schopné převézt dospělého člověka. Původně tříkolku vyrobil Brit James Starley, Trouvé ale do ní přidal elektromotor Siemens a dobíjecí baterii. Záhy elektrický pohon zabudoval i do lodě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy