Pravěk elektromobility i její moderní budoucnost. Elektrická auta existují už 140 let

Dan Poláček Jan Matoušek Dan Poláček, Jan Matoušek
3. 12. 2022 6:32
Po roce 2035 už se v Evropě nebudou prodávat nová auta poháněná ničím jiným než elektřinou. Přitom ještě před patnácti lety tvořily elektromobily naprosto minoritní část světových prodejů. A přesto jde o jeden z nejstarších druhů pohonu automobilů. V galerii se podívejte, jak šel čas s elektromobily od pravěku až po hypermoderní budoucnost.

První olověný dobíjecí akumulátor

Dalším důležitým milníkem pro budoucnost elektrického pohonu se stal rok 1859. Francouz Gaston Planté ten rok představil první dobíjecí olověný akumulátor na světě, který byl vhodný i pro širší použití v dopravních prostředcích. V roce 1881 pro změnu jiný francouzský vědec Camille Alphonse Faure tuto baterii zásadně vylepšil a také ji udělal spolehlivější.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy