Co koupíme, miláčku? Tři čtvrtiny Čechů při vybírání auta dají na názor partnera

Eva Srpová Eva Srpová
25. 2. 2019 16:34
Nové auto si kupujeme za daleko kratší dobu než dříve, hledáme informace na internetu a k prodejcům aut už nechodíme, aniž bychom měli alespoň základní představu, co chceme. I přesto ale dáme hodně na zkušenosti známých a přátel. V průměru se zájemce o nový vůz ptá osmi lidí na názor a ze tří čtvrtin definitivní rozhodnutí ovlivní partner či partnerka nebo manžel či manželka, vyplývá z průzkumu společnosti Kantar TNS.
Jak si vybíráme auto? Do dealerství chodíme pro první informace jen málo, hledáme je na internetu a ptáme se přátel.
Jak si vybíráme auto? Do dealerství chodíme pro první informace jen málo, hledáme je na internetu a ptáme se přátel. | Foto: iStock

K průzkumu, který probíhal v období od června do srpna 2018, společnost využila odpovědi od 500 respondentů, kteří si předtím v posledních šesti měsících koupili nový automobil.

Potvrdil se vliv internetu, do dealerství už nechodí lidé neinformovaní, nejdříve si podrobně vyhledávají vše o potenciálních autech ve výběru. Celých 94 procent kupců potvrdilo, že je ovlivnily informace na internetu, a 55 procent lidí s procesem nákupu auta začíná on-line.

Navíc více než polovina osob hledala informace na mobilu. Právě vloni podle statistik Googlu lidé poprvé překročili počet vyhledávání v automobilové kategorii na mobilu před stolním počítačem.

Avšak ani veřejně dostupné informace na internetu, stránky automobilek a internetové weby, které se specializují na rady pro nákup auta a zveřejňují redakční testy, nejsou tím nejdůležitějším zdrojem při volbě konkrétního auta. Průzkum potvrdil, že tři čtvrtiny lidí daly na radu partnera/partnerky nebo manžela/manželky a zásadní jsou zkušenosti přátel a známých. V průměru se každý kupec ptal osmi lidí na názor.

Co vlastně lidi nejvíce zajímá, když si vyhledávají informace o novém voze? Vedle recenzí a porovnání řeší prostor, bezpečnost a spolehlivost. Důležitý je i vzhled, výkony a pocit z jízdy. Nejvíce ale potenciální zákazník řeší cenu, ale i záruku a ceny za servis.

Koupě auta probíhá rychleji než dříve, podle analýzy Kantar TNS více než polovina dotázaných uvedla, že jim celý proces zabral méně než dva měsíce.

Užitečný portál při výběru auta

Při nákupu auta by lidem mohl pomoci portál vybermiauto.cz na porovnávání aut podle mnoha kritérií, ať už jde o ceny, výbavy nebo technické parametry. Nechybí ani redakční testy vozů. Na SUV modely se specializuje stránka babySUV.cz

Hlavním motivem ke koupi nového auta bylo v 32 procentech případů zlepšení finanční situace. Ve 13 procentech případů proto, že se jim narodilo dítě, 12 procent tím reagovalo na nové zaměstnání. Šest procent respondentů uvedlo, že příčinou bylo založení společné domácnosti se svým druhem nebo družkou a v 7 % si nový vůz koupili lidé ze zdravotních důvodů.

Přesně 52 procent lidí si koupilo nové auto poprvé, dříve buď volili ojeté, anebo šlo o první koupi auta v životě. A ještě jednu zajímavou informaci průzkum odhalil. Češi nejsou zdaleka tak loajální ke značce, jak se může zdát, 49 procent lidí si koupilo auto od jiného výrobce, než do té doby mělo.

"Za posledních pět let se výrazně změnilo to, jak si lidé auta kupují, do showroomů chodí méně a jen minimálně absolvují testovací jízdu. Více chodí na stránky výrobce a využívají konfigurátor," potvrdil marketingový specialista Volkwsagenu Jakub Bouda. Podle něj už není zájem ani o tištěné katalogy, výběr se přesunul do digitálního světa.

Stejný trend potvrzuje i Vítězslav Pelc, tiskový mluvčí Škody Auto. "Budoucnost vidíme v tom, že lidé časem více přejdou k nákupu auta on-line, a v dealerstvích pak vyřídí formality a převezmou si vůz fyzicky," dodal.

Česká pobočka Googlu zveřejnila informace, jaká auta lidé vloni na jejím vyhledávači hledali. Překvapivě jedničkou mezi značkami nebyla Škoda Auto, ačkoli v prodejích jasně vede, ale Hyundai, následované Mercedes-Benzem.

V pořadí modelů se nejlépe umístila Dacia Duster před Škodou Octavia. Statistiky Googlu odhalily i zajímavé zjištění v tom, že dle objemu byla vloni nejvyhledávanější kategorií luxusní auta, následovaná sportovními a hatchbacky. Až čtvrtá byla SUV a pátá MPV, přitom SUV jsou nyní nejsledovanější automobilovou kategorií v Evropě.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy