Do zásuvky, nebo vůbec. Automobilky věští konec spalovacích motorů, takové mají plány

Jan Matoušek Jan Matoušek
21. 4. 2021 6:02
Velká Británie oznámila, že v roce 2030 zakáže prodej aut s benzinovým nebo naftovým motorem. A není jediná, která takový krok plánuje. To všechno, spolu s tlakem evropských orgánů na snižování flotilových emisí, nutí automobilky razantně investovat do elektrifikace. A někdo už ani nic jiného než elektromobily dělat nebude. Jaká je elektrická strategie automobilek? Podívejte se do přehledu.
Foto: Aston Martin

Aston Martin

První elektrifikovaný Aston Martin přijede podle informací magazínu Autocar ještě v letošním roce. Půjde o novou variantu SUV DBX, podle britského časopisu nejspíše s mildhybridní jednotkou z nabídky Mercedesu, který vlastní část akcií Aston Martinu. SUV pak v roce 2023 přijede také jako plug-in hybrid. A sportovně-užitkový automobil potřetí, tentokrát už nejspíše v nové generaci, se v roce 2025 stane také prvním elektromobilem Aston Martinu. Pravděpodobné je použití elektrické platformy MMA od Mercedesu.

Následovat jej bude sportovní elektromobil, jehož představení je naplánováno rovněž na rok 2025. O dva roky dříve má začít výroba hybridního supersportu Valhalla, stále se také čeká na představení produkční verze hybridního hypersportu Valkyrie. Autocar tvrdí, že v roce 2030 má být 90 procent nabídky Aston Martinu elektrifikováno a výroba aut se spalovacími motory bude jen určitým způsobem limitovaná - například pro trhy, kde si ještě takové auto bude vůbec možné koupit.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 5 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy