Zemřel muž, který stvořil Fordy Focus a Mondeo. Richardu Parry-Jonesovi bylo 69 let

Martin Přibyl Martin Přibyl
19. 4. 2021 12:51
Minulý pátek zahynul při nehodě s traktorem na své farmě Richard Parry-Jones, velšský produktový manažer, který stál za transformací Fordu v 90. letech a na počátku 21. století. Inženýr, který kladl důraz na jízdní vlastnosti a naladění podvozku, a pomohl tak vytvořit auta, která Fordu v Evropě udělala jméno: Focus a Mondeo.
První generace Fordu Mondeo, ilustrační snímek.
První generace Fordu Mondeo, ilustrační snímek. | Foto: Ford

Dá se tušit, že bez Parryho-Jonese by ani jedno z uvedených aut nebylo takové, jaké ho známe. Podle magazínu Automotive News byl známý svým náruživým jízdním stylem. "Na okresních silnicích kolem svého britského domu natočil nespočet kilometrů. Zajímal se o sebemenší detail odpružení, ovladatelnosti, řízení, hluku, vibrací a pocitu. Výsledky jeho práce se pak dostaly do moderních Fordů," vzpomínal magazín na Parryho v roce 2007, kdy z americké automobilky odešel.

Inženýr, který si u Fordu získal přezdívku "generální ředitel jízdní dynamiky", měl u firmy za sebou kariéru dlouhou 38 let. Postupem času se stal šéfem vývoje celého Fordu a dalších značek, které pod americkou firmu tehdy spadaly (Aston Martin, Jaguar, Land Rover, Volvo a další). Na seznamu aut, na nichž se podílel, jsou prodejní šlágry jako Mondeo, Focus, Fiesta nebo kupé Puma a Cougar z druhé poloviny devadesátých let.

"Jako inženýr byl virtuózem s jen těžko pochopitelným smyslem pro to, vytvořit vozy, které byly dynamické, a navíc neuvěřitelně zábavné," vzpomíná na Parryho-Jonese v oficiálním vyjádření současný šéf americké automobilky Bill Ford. "Můžu vám říct, že jít s Richardem na testovací jízdu nebylo nic pro slabé povahy. Jeho vášeň ale inspirovala zástupy inženýrů a motoristických nadšenců po celém světě," doplnil.

Podle Ala Kammerera, který pod Fordem vedl produktový vývoj Jaguarů a Land Roverů, byl Parry-Jones génius. "Jeho příspěvky k vývoji vozidla, obzvlášť jejich jízdním vlastnostem, byly úžasné," říká.

Podle Paula Horrella z britského magazínu Top Gear Richard Parry-Jones otočil kormidlo Fordu. "Před uvedením Mondea byl vývoj zaměřen na snižování nákladů. Výsledkem byl mizerný jízdní komfort, hrubě znějící motor a chabé řízení."

Do vývoje Monda a příbuzných amerických typů Ford Contour a Mercury Mystique Ford vložil pět miliard liber. "Podle Parryho-Jonese by se dalo vydělat víc peněz tím, že firma bude stavět lepší auta, která se budou prodávat ve větších počtech a za více peněz. Zaměřil se na sebemenší detaily jízdních vlastností a odhlučnění."

Horrell ale upozorňuje na to, že Parry-Jones nevyvíjel auta pro pouliční závodníky: "Ne, jeho hlavním cílem, aby auta dokázala obyčejné řidiče uspokojit i v obyčejných rychlostech." Šlo o odezvu řízení, utlumení podvozku nebo dávkování brzd.

Ač Ford nedávno oznámil, že příští rok ukončí výrobu Mondea, odkaz Parryho-Jonese by měl žít dále. Prakticky každá evropská i asijská automobilka po prvním Focusu musela zapracovat na svých hatchbacích nižší střední třídy a jízdnímu projevu ikonického Fordu je alespoň přiblížit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Biden ujistil Putina, že USA a spojenci zareagují na případnou vojenskou eskalaci mezi Ruskem a Ukrajinou tvrdými ekonomickými opatřeními

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference. Biden ujistil Putina, v případě vojenské eskalace mezi Ruskem a Ukrajinou budou USA a spojenci reagovat tvrdými ekonomickými opatřeními. Ukrajina měla být předním tématem rozhovoru lídrů. 

Jednání začalo sedm minut po 16:00 SEČ a skončilo po zhruba dvou hodinách.

Bílý dům oznámil, že se Biden ještě v úterý spojí telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovu, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiéry Itálie a Británie Mariem Draghim a Borisem Johnsonem, aby je o výsledku informoval. Hovořil s nimi už v pondělí před schůzkou s Putinem a dohodli se, že zůstanou v kontaktu.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

The Information: Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která potlačila hrozby pro podnikání firmy na čínském trhu výměnou za pomoc při rozvoji čínského technologického sektoru. Informoval o tom dnes server The Information s odvoláním na rozhovory a interní dokumenty Applu. Dodal, že hodnota této dohody se odhaduje na více než 275 miliard dolarů (přes šest bilionů Kč).

Cook podle serveru tuto dohodu připravil v roce 2016 při osobních schůzkách s čínskými představiteli, jejichž cílem bylo zastavit vlnu opatření čínských regulátorů namířených proti Applu. Ta spolu s negativní publicitou vedla k poklesu prodeje telefonů iPhone v Číně.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

"Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska," prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy