Benzinové motory bez turba čeká polosmrt. Přehled, v jakých modelech je ještě koupíte

Jan Matoušek Jan Matoušek
18. 9. 2018 6:01
Příchod normy Euro 6c, i následné 6d-Temp, a s ní nového měření spotřeby a emisí pořádně provětral nabídku jednotlivých automobilek. Mezi oběťmi jsou nejen celé modelové řady, ale v mnoha případech i benzinové motory bez přeplňování. Úprava agregátů tak, aby splnily novou normu je, především u jednotek s přímým vstřikováním, které potřebují ještě filtr pevných částic, nákladná a automobilkám se nevyplatí. Přesto se i na českém trhu najde dost aut, která jsou i s atmosférickými motory stále dostupná. Podívejte se, která to jsou.

Na přehled aut s nepřeplňovaným benzinovým motorem a cenou do 300 tisíc korun se podívejte zde.

Foto: Dacia

Dacia

Rumunská automobilka jako jedna z mála nabízí atmosférický benzinový motor ve všech svých modelech. Začíná to u malých řad Logan, Logan MCV a Sandero, kterým jako základní jednotka slouží tříválec 1.0 SCe o výkonu 55 kW v kombinaci s manuální převodovkou. I proto je Logan s cenou 169 900 korun nejlevnějším novým vozem v Česku.

Dokker a Lodgy pro změnu nabízejí 1.6 SCe s výkonem 75 kW a manuální převodovkou. Dokker, levnější z této dvojice, tak může začínat na 214 900 korunách. U obou vozů navíc umí Dacia nabídnout i spalování LPG.

Na vrcholu žebříčku je SUV Duster, které je v nabídce s 1.6 SCe o výkonu 84 kW. To je pak také verze za cenu od 259 900 korun. Dacia však umí tento motor spárovat nejen s pohonem předních, ale také všech kol. Kromě toho se dá objednat i přestavba na LPG.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ministr Metnar ve čtvrtek v USA podpisem potvrdí nákup vojenských vrtulníků

Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek po jednání s americkým ministrem obrany Markem Esperem stvrdí podpisem dokumentu nákup vrtulníků pro českou armádu. Ministerstvo obrany za ně zaplatí 14,6 miliardy korun. Metnar do Spojených států odletí v úterý ráno. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministerstvo obrany se rozhodlo pořídit 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody. Z USA vojáci získají osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje armáda dostane v roce 2023. V její výzbroji nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Další zprávy