Benzinové motory bez turba čeká polosmrt. Přehled, v jakých modelech je ještě koupíte

Jan Matoušek Jan Matoušek
18. 9. 2018 6:01
Příchod normy Euro 6c, i následné 6d-Temp, a s ní nového měření spotřeby a emisí pořádně provětral nabídku jednotlivých automobilek. Mezi oběťmi jsou nejen celé modelové řady, ale v mnoha případech i benzinové motory bez přeplňování. Úprava agregátů tak, aby splnily novou normu je, především u jednotek s přímým vstřikováním, které potřebují ještě filtr pevných částic, nákladná a automobilkám se nevyplatí. Přesto se i na českém trhu najde dost aut, která jsou i s atmosférickými motory stále dostupná. Podívejte se, která to jsou.

Na přehled aut s nepřeplňovaným benzinovým motorem a cenou do 300 tisíc korun se podívejte zde.

Foto: Dacia

Dacia

Rumunská automobilka jako jedna z mála nabízí atmosférický benzinový motor ve všech svých modelech. Začíná to u malých řad Logan, Logan MCV a Sandero, kterým jako základní jednotka slouží tříválec 1.0 SCe o výkonu 55 kW v kombinaci s manuální převodovkou. I proto je Logan s cenou 169 900 korun nejlevnějším novým vozem v Česku.

Dokker a Lodgy pro změnu nabízejí 1.6 SCe s výkonem 75 kW a manuální převodovkou. Dokker, levnější z této dvojice, tak může začínat na 214 900 korunách. U obou vozů navíc umí Dacia nabídnout i spalování LPG.

Na vrcholu žebříčku je SUV Duster, které je v nabídce s 1.6 SCe o výkonu 84 kW. To je pak také verze za cenu od 259 900 korun. Dacia však umí tento motor spárovat nejen s pohonem předních, ale také všech kol. Kromě toho se dá objednat i přestavba na LPG.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy