Spadnou nám mosty na hlavu? Zúčastnili jsme se inspekce, jsou ve špatném stavu

Michal Štengl
5. 9. 2018 6:05
Po tragédii se spadlým dálničním mostem v Janově, kde zahynulo 43 lidí, vyvstává otázka, v jakém stavu jsou mosty v Česku. Zúčastnili jsme se jejich inspekce a výsledky nejsou lichotivé.

V naší silniční síti je zhruba 18 000 mostů a podle ŘSD se pětina z nich nachází ve špatném až havarijním stavu. Podle námi oslovených projektantů je to ale spíše třetina, která se na stupnici od 1 do 7 pohybuje v té horší polovině.

S pracovníky specializované firmy Pontex jsme se v Sázavě zúčastnili inspekce mostu, který patří právě do této horší kategorie. Samozřejmě nás zajímalo, zda se i u nás může stát něco podobného jako v Janově.

Foto: Michal Štengl

Velká část silniční sítě včetně mostů se u nás stavěla v době normalizace, tedy po roce 1968, což z hlediska stavařiny nebyla úplně šťastná doba. Jednak často nebyl k dispozici potřebný materiál (a plány na otevření se musely plnit za každou cenu), navíc ani technologická kázeň nebyla v té době úplně nejlepší.

Zjednodušeně řečeno se občas stavělo lajdácky a nedodržoval se správný technologický postup. Když se k tomu přidá dramaticky se zvyšující hustota dopravy, zejména té nákladní, s adekvátním zvýšením zatížení a v minulosti dlouhodobě podfinancovaná údržba (netýká se jen mostů, ale celé silniční sítě), není se čemu divit, že jsou mosty v České republice v ne zrovna utěšeném stavu.

 

Právě se děje

Další zprávy