Automobilové novinky na veletrhu spotřební elektroniky. Neznámý čínský start-up i vodíkové Hyundai

Jan Matoušek Jan Matoušek
11. 1. 2018 11:04
Už dávno není pravidlem, že mimo největší světové autosalony v Detroitu, Ženevě, Paříži či Frankfurtu automobilky své horké novinky nepředstavují. V posledních letech si výrobci oblíbili především veletrh spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Vedle nejnovějších chytrých telefonů, počítačových komponentů nebo technologií pro virtuální realitu tak stojí také nová auta. V následující grafice jsme vybrali ty nejzajímavější automobilové novinky, které na silnicích uvidíme v příštích týdnech, měsících i letech.
Foto: Výrobci

Honda 3E-A18

Honda představila v Las Vegas řadu 3E. První E symbolizuje slovo empathy, v překladu empatie. Tu projevuje robot 3E-A18, který je vybaven umělou inteligencí a dokáže rozpoznat potřeby či náladu člověka. Podle Hondy se tak hodí například jako průvodce na letištích nebo v nákupních centrech.

Foto: Výrobci

Honda 3E-B18

Druhé E znanená slovo empower, což je v překladu zmocnit se. Honda však tvrdí, že zařízení navržená v tomto konceptu mají ukazovat kooperaci mezi robotikou a lidmi, přičemž obě strany navzájem využívají své silné stránky. Prototyp 3E-B18 je tak jezdícím křeslem, které umožňuje lidem pohyb prakticky všude.

Foto: Výrobci

Honda 3E-D18

Druhým prototypem ve stejném duchu je čtyřkolka 3E-D18. Tu pohání elektromotor, navíc se jedná o plně autonomní dopravní prostředek, který se tak dostane i tam, kam by se běžný člověk řídící čtyřkolku nejspíše nedostal. Další výhodou jsou pneumatiky bez vzduchu, umožňující překonat téměř jakoukoliv překážku.

Foto: Výrobci

Honda 3E-C18

Poslední E reprezentuje slovo experience, tedy zkušenost. Honda jím říká, že robotická zařízení a lidé se stále zlepšují vzájemnou interakcí, čímž se v obou případech stávají užitečnější pro společnost. Tuto ideu reprezentuje malé elektrické zařízení 3E-C18, které pomáhá lidem, tvořícím určité společenské hodnoty.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy