Testuje se ovládání auta pouze silou mysli. Technologie umí s autem přejíždět pruhy a zrychlovat

Eva Srpová Eva Srpová
8. 1. 2018 16:12
Japonská automobilka Nissan testuje technologii, která umí číst řidičovy myšlenky. Nyní testuje, zda by bylo možné s její pomocí řídit auto. Novinku představí na americkém veletrhu CES, který se koná příští týden.
Koupací čepice s elektrodami, takto se u Nissanu testuje ovládání auta silou myšlenky.
Koupací čepice s elektrodami, takto se u Nissanu testuje ovládání auta silou myšlenky. | Foto: Nissan

V posledních letech se především vyvíjejí technologie autonomního řízení, avšak automobilka Nissan se rozhodla věnovat úsilí něčemu, co se zdá jako sci-fi. Testuje technologii, pomocí níž by bylo možné ovládat auto silou myšlenky.

Jde tedy tak trochu proti tomu, o co se snaží samořízená auta. Technologie Nissanu spíše ještě více propojuje řidiče s autem. Technologii "brain to vehicle", zkráceně B2V, má v plánu představit na veletrhu CES, kde se prezentuje spotřební elektronika a IT technologie, ale i auta. Koná se tento týden v Las Vegas.

Podle automobilky Nissan nová technologie B2V umí dvě věci. Za prvé, bude schopna předpovědět řidičův záměr, když má v plánu přejet z jednoho jízdního pruhu do druhého, případně když chce, aby auto zrychlilo. Druhou funkci, kterou by měl systém Nissanu zvládnout, je schopnost "pochopit", jak se řidič v autě cítí, a podle toho upravit jízdní režim.

Údajně například když technologie podle signálu mozku vyhodnotí, že řidič je ve stresu, má mu aktivně pomoci s vyhodnocováním situace na silnici a také ho rozptýlit.

Informací je ale zatím dost málo a Nissan nezveřejnil mnoho podrobností o tom, jak to funguje. Publikoval ale fotografie z testování, které probíhá tak, že řidič si nasadí čepici s elektrodami. Ta je podobná těm, které používají lékaři při EEG vyšetření, které monitoruje elektrickou aktivitu mozku. Technologie Nissanu snímá řidičovu mozkovou aktivitu a zařízení poté tyto informace vyhodnocuje.

Nissan říká, že systém bude prospěšný jak pro autonomně řízená auta, tak pro ta, která se stále ovládají "manuálně". Technologie má totiž zkrátit reakční dobu řidičova konání, a navíc mu má zpříjemnit cestování autem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy